مصائب درون‌گرایی

آگوست 18, 2017 دیدگاه‌ها برای مصائب درون‌گرایی بسته هستند

اگر هم شما هم از هم‌کلام شدن با غریبه‌ها معذب می‌شوید، اگر از این که مدت زیادی تنها باشید کک‌تان نمی‌گزد، اگر تعداد دوستان‌تان به اندازه انگشتان دست است، خب…شما – هم مثل نویسنده این نوشته – درون‌گرا هستید.

یک بخش‌ این مطلب برای گروه مقابل است:  برای برون‌گراها. و سوتفاهم‌هایی که درباره ما دارند.

مخاطب بخش دیگرش خود ماییم. می‌خواهم توضیح دهم که درون‌گرایی چه طور می‌تواند رابطه معکوسی با موفقیت‌های اجتماعی داشته باشد.

تعریف سردستی:

اگر از تنهایی بیشتر انرژی می‌گیرید درون‌گرایید و اگر از جمع، برون‌گرا.

حدود صد سال است که کارل یونگ این مفهوم را توضیح داده و دانش درباره این ویژگی باعث می‌شود علت خیلی چیزها را بفهمیم.

درباره ما چی فکر می‌کنند:

برون‌گراها به ندرت ممکن است با گروهی نجوشند. اگر این اتفاق بیفتد به احتمال زیاد دلیلش این است که طرف را اصلا داخل آدم حساب نمی‌کنند یا باهاش خرده حسابی دارند. به همین علت وقتی ما را می‌بینند که دعوت‌های جمعی را رد می‌کنیم یا گوشه‌ای برای خودمان کز کرده‌ایم این را رفتار پسندیده‌ای نمی‌دانند. ممکن است فکر کنند باهاشان خصومت داریم. یا کلاس می‌گذاریم و خودمان را می‌گیریم. یا دوستشان نداریم. در حالیکه به احتمال زیاد ما در حال خجالت کشیدن‌یم. ساکتیم چون فکر می‌کنیم هر حرف یا حرکت‌مان ممکن است روی هوا تبدیل به تاپاله گاو شود. مهمانی منجمد شود و همه به ما خیره شوند. ساکتیم چون نمی‌دانیم باید درباره چی حرف بزنیم. می‌ترسیم حرفهای نابجا بزنیم. ما بخاطر ویژگی درون‌گرایی مدت بیشتری از زندگی‌مان را تنها بودیم تا در اجتماع. بنابراین انتظار نداشته باشید اعتماد به نفس اجتماعی‌مان مثل شما باشد. ما به زور و زحمت همان‌قدر رفتار اجتماعی را بلد شدیم که اتهام ضداجتماعی بودن را از خودمان برداریم. یک قدم جلوترش که می‌شود «باز کردن سر بحث «یا «معاشرت همزمان» با چند نفر مراحل پیشرفته روابط اجتماعی‌ست که به راحتی ممکن است ما درش بسیار بسیار از شما ضعیف‌تر باشیم. تصور کنید آدمی را که لال است. ما گاهی مثل همان آدمیم. معنی‌ش این نیست که خودمان را می‌گیریم یا ناقص‌العقل‌یم. ما فقط بعضی مهارت‌های اجتماعی شما را نداریم.

 

حالا چرا درون‌گراها ناکام‌ترند؟

می‌دانیم که شانس عامل مهم بسیاری از موفقیت‌هاست. اگر در این مورد شک دارید برگردید و نوشته قبلی را بخوانید.

احتمال شانس را چه طور می‌شود افزایش داد؟ سطح تماس‌تان را با اجتماع بیشتر کنید. آدم‌های بیشتری ملاقات کنید. در موقعیت‌های متنوع‌تری قرار بگیرید. این یعنی بالا بردن شانس. دقیقا همان کاری که درون‌گراها خلاف‌ش را انجام می‌دهند. یک مهمانی بزرگ که تعدادی آدم مشهور هم درش هستند. یک درون‌گرا وقتی به چنین مهمانی دعوت شود چه کار می‌کند؟ بیش از هشتاد درصد احتمال دارد که دعوت را رد کند و شب در خانه پتو دور خودش بپیچد و به خودش لعنت بفرستد. حتا خوش‌بین‌ترین اطرافیان آنها اگر این رد شدن مداوم دعوت‌ها را پای چیز دیگری ننویسند دست کم از شما ناامید می‌شوند. منطقی‌ست که شما به مهمانی دهم دعوت نشوید. برون‌گراهای موفقی که می‌شناسم چه کار می‌کنند؟ در بسیاری از این قبیل مهمانی‌ها – حالا با سلیقه خودشان- حضور دارند. در افتتاح نمایشگاه‌ها حضور دارند. اگر دوستشان تاتری روی صحنه دارد یا مراسم کتاب‌خوانی دارد یا جشن رونمایی چیزی حتما آنجا حاضر می‌شوند. تولدش را تبریک می‌گویند. آنها آدم‌هایی دوست‌داشتنی به نظر می‌رسند که به دیگران اهمیت می‌دهند. ما؟ کسانی که بسته به نظر مخاطب از سرد و بی‌تفاوت تا از دماغ فیل افتاده و متکبر دسته‌بندی می‌شویم. بنابراین نه تنها نقش فعالی در بالا بردن احتمال ملاقات با قوی سیاه برای خودمان نداریم، بلکه کاملا محتمل است همان آدم‌هایی که روی ما شرط بسته‌اند را هم دلخور و دچار سوتفاهم کنیم.

 

چاره چیست؟

گفتن ندارد یک بخش‌ش این است که تلاش کنیم. سعی کنیم قواعد بازی را یاد بگیریم و بلاه بلاه بلاه

چاره دوم هم این است که گاهی حواس اطرافیان برون‌گرامان باشد که درباره ما دچار سوتفاهم نشوند. ما گرچه کلاه نامريی‌ساز به سر داریم، اما زنده‌ایم. گاهی کارهایی از دستمان برمی‌آيد که به دلایل فنی از دست دوستان برون‌گرایمان برنمی‌آید. ما را به دورهمی‌های دو نفره دعوت کنند. اگر افتتاح نمایشگاه‌شان را از دست دادیم از ما دلخور نشوند. به هر حال این قبیل کارها نمایشگر بهترین ورژن ما نیست. بهترین ورژن ما در جمع‌های کوچک‌تر بروز می‌کند. در خروجی پروژه‌هایی که به ما سپرده می‌شود. فراموش نکنید که بخاطر ساعت طولانی تنهایی ما چند برابر دوستان برون‌گرایمان فرصت برای فکر کردن داریم. چاره این است که با توضیح این مفهوم -مثلا به شکل همین نوشته- برای دوستان برون‌گرایمان احتمال این سوتفاهم دیرپا را به حداقل برسانیم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

این چیست؟

شما در حال خواندن مصائب درون‌گرایی در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: