سمت تاریک نیرو کدام ور است؟

اکتبر 2, 2014 دیدگاه‌ها برای سمت تاریک نیرو کدام ور است؟ بسته هستند

تصور کنید در جنگ‌ستارگان جای امپراطور کریه و بدهیبت کهکشان یکی مثل یان مک کلن در هیبت گندلف ظاهر می‌شد. طرف خوب کدام می‌شد و طرف بد کدام؟

——

زمانی چهره زشت و خنده‌های اعصاب‌خراش و دلایل کودکانه برای نابودی جهان هیبت قانع کننده ای از بدمن‌ها می‌ساخت. الان این طور نیست. بدمن‌ها همچنان به شکل ظریفی کریه یا دست‌کم بسیار ترسناک‌ند. اما دلایل‌شان پیچیده‌تر شده و راستش اگر کمی در انگیزه‌هایشان غور کنیم ممکن است همچنان – برای باور کردن بدی‌شان- دست به دامن ظاهر فیزیکی‌‌شان شویم.

کلیدی‌ترین ژانر بدمن‌های این سالها آنهایی‌اند که حاضرند برای درست کردن املت آرمان شهر تخم مرغ جان انسانی را بشکنند.

آیا قهرمانان مقابلشان جور دیگری رفتار می‌کنند؟ به کاپیتان امریکا حمله می کنند و او به سادگی در جمعیت پناه می‌گیرد. سوپرمن با خصم‌ش به چنان نبرد پرخسارتی می‌پردازد که نیمی از متروپولیس نابود می‌شود و فقط به یمن معجزه سینما‌ست که فراموش می‌کنیم حتمن زیر این آوارها آدمیان بسیاری مرده‌اند.

بدمن‌ها تروریست‌هایی‌اند که خود را فراتر از قانون می‌دانند؟ مگر این ژانر به شکل آیرونیکی عده زیادی از قهرمانان سینما و تلویزیون را هم تشکیل نمی‌دهد؟ از بتمن تا جک بائر پارتیزان‌های فرا قانونی هستند که معلوم نیست اگر توانایی‌هاشان در جهت تخریب شهر شکوفا شود چه طور می‌شود جلودارشان شد.

بدمن‌ها از دیگران قدرت‌مند ترند و همین بهشان اجازه می‌دهد نژاد پست‌تر را نابود کنند؟ این یکی هم که قصه تازه‌ای نیست. ما قرن‌هاست همین کار را با سیاره‌مان می‌کنیم. هموساپینس با معصومیت تمام هر نفس‌ی را که در جهان از او ضعیف‌تر بوده یا به بردگی کشیده یا سلاخی کرده. اگر ما می‌توانیم از خوردن جگر گوسفند لذت ببریم چرا دکتر لکتر – که در مقابل هوش او احتمالن بسیاری از ما همان گوسفندانیم- نتواند جگر ما را سر سفره طبخ و تزیین کند؟

حتا می‌شود ماتریکس را یک بار با حق دادن به جانب مامور اسمیت تعریف کرد: قصه آینده تلخ و دهشتناک‌ی که مامور اسمیت- به سان بسیاری از هنرمندان- با تلاش سعی می‌کند به مردم بباوراند که جهان هنوز می‌تواند شیرین و روشن و استیک‌ همچنان می‌تواند آبدار باشد.

همچنان که در عالم واقع، در عالم سینما هم نمی‌توان به سادگی دو طرف برخی مناقشات را قضاوت کرد. فراموش نکنیم که پیروزی یاران حلقه نه بخاطر فرودو – که در نهایت تسلیم وسوسه شد- که مرهون گلوم‌ حریص‌ی ست که انگشت و حلقه را با دندان کند.

بعد از تحریر: در ایام کودک‌کشی غزه مقامات اسراییل ثابت کرده‌اند که پیدا کردن بدمن در عالم واقعی همچنان ممکن است. هنوز می‌شود به سان ایام ساده گذشته انگشت به سمتی گرفت و گفت او شر است

– نوشته‌شده برای دانستنی‌ها

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

این چیست؟

شما در حال خواندن سمت تاریک نیرو کدام ور است؟ در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: