ابزارِ محافظت از دنیا

اوت 10, 2013 دیدگاه‌ها برای ابزارِ محافظت از دنیا بسته هستند

عینک دسته شاخی نماد گرافیکی وودی آلن است.
او بیش از چهل سال است که با این عینک مقابل دوربین‌ها ظاهر می‌شود و امروز به سختی می‌توان چهره‌ای را با چنین فریم‌ی دید  و او را با نشانه‌شناسی آلن نسنجید.
اگر عینک در  تلقی عامه نمادی از روشنفکری یا سر و کار داشتن با کتاب است، عینک دسته شاخی با تاکید غلوآمیزی روی قطر فریم مشکی ، شکل بولد شده این باور است. کاراکتر سینمایی آلن نیز از همین ویژگی بهره می‌گیرد. او در اغلب فیلمهایش – و به طور خاص در آنی هال- روشنفکری معترض بدبین، اندکی عصبی مزاج و اندکی کودک است. عینک او توامان چند کارکرد دارد. جدا از تاکید بر روشنفکر بودن کاراکتر، انگار دژی‌ست که قرار است از «چشمان» شخصیت  در مقابل جهان» بیرون» محافظت کند. روشنفکر وودی آلنی با عینک دسته شاخی بین خودش و جهان ابژکتیو فاصله گذاری می‌کند تا از این راه قادر به حفظ تعادل روانی‌اش باشد. گرچه کسی چه می‌داند؛ شاید هم قرار است این استحکام از جهان خارج مقابل نگاه گزنده کاراکتر محافظت کند.
از طرفی عینک دسته شاخی موکدا بزرگسالانه است. وقتی کاراکتری چون الوی سینگر ( یا ویرژیل استارکول در پول و بردار و فرار کن) که مدام به جهان کودکی‌شان در رفت و آمد است،چنین عینکی به چشم می‌زند، احتمالن قرار است در واکنشی جبرانی تظاهر به بزرگسالی کنند.
عینک دسته‌شاخی بخاطر سنگینی‌اش نسبت به سایر فریم‌ها مدام روی بینی لیز می‌خورد و صاحب عینک ناچار است هر از گاهی با انگشت آن را به جای اول برگرداند. این حرکت مثل تیکي‌ رفتاری در ترکیب  با «مِن مِن» کردنهای مدام کاراکتر وودی آلنی ، شخصیتی مردد و نامطمئن می‌سازد. او پایش روی زمین سفت نیست و آماده است که به همه بدیهیات شک کند.
به هر حال شاید کم کم وقت آن شده نام عینک دسته شاخی را به عینک وودی آلن‌ی تغییر بدهیم. سالهاست که فریم این  عینک -برخلاف نمونه‌های اولیه- بخاطر ساخته شدن از شاخ یا لاک مشهور نیستند. این فریم‌ مشهور است چون نمادی شده از خرده‌فرهنگ‌های انتلکتوئل منتقد جریان‌های اصلی.
چون یک نابغه عزیز نیویورکی نیم قرن است آن را به چشم دارد.

– منتشر شده در ماهنامه 24 مرداد ماه

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

این چیست؟

شما در حال خواندن ابزارِ محافظت از دنیا در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: