باید درباره‌اش حرف بزنیم

آوریل 9, 2013 § 20 دیدگاه

1  رودربایستی را بگذارید کنار

2  گرچه مدتی طول کشید تا مراجع رسمی راضی شدند که کاندوم را در اختیار زندانیان، سرنگ در اختیار معتادان تزریقی و متادون را در اختیار معتادان تریاک بگذارند، اما همین تصمیم عاقلانه احتمالن گسترش فاجعه را کند کرد. در حال حاضر در ایران هیچ راه رسمی برای آموزش سلامت جنسی وجود ندارد. برخلاف بسیاری، من تمام تقصیرها را متوجه آموزش‌پرورش/آموزش عالی یا صدا و سیما نمی‌دانم. صحیت کردن علمی و دقیق درباره مسائل جنسی در رسانه‌های عمومی بخاطر فرهنگ ما تقریبن ناممکن است. 4 سال پیش ما چند بار در هفته‌نامه چلچراغ تبلیغ کاندوم چاپ کردیم. بدون هیچ توضیح و نوشته‌ای. مخاطبان مجله جوانان قشر متوسط‌ هستند. با این حال با واکنش شدید تعدادی از والدین نگران روبرو شدیم که گمان می‌کردند مجله در حال ترغیب جوانشان به روابط خطرناک است!
چه کار باید کرد؟

 3 پانزده سال پیش بستن کمربند ایمنی نشان قرطی‌بازی بود. فرهنگ رایج والدین – همچنان که هنوز ردش را در بسیاری از شهرستان‌ها خواهید یافت- برخورد تحقیرآمیز با کسانی داشت که مراقب جان خود هستند. الان بعد پانزده سال قضیه عوض شده. نسل جدید راننده‌های اتومبیل در آموزشگاه‌هایی تعلیم دیدند که اولین شرطشان بستن کمربند ایمنی بود. کمربند ایمنی شد ابزاری برای تقابل نسل‌ها. وسیله‌ای که با آن نسل جوان خودش را از نسل کهنه‌راننده‌ها جدا می‌کرد.” شما اگر زیاد تجربه جاده دارید در عوض ما علم‌ش را داریم و از راهش وارد می‌شویم” این یک متر نوار سیاه‌رنگ تمایز راننده‌های نو بود با راننده‌های تجربی. ابزار در آوردن لج پدرانمان.پدران – همچنان که همیشه – در این نبرد خسته و سرانجام تسلیم می‌شوند. و چه خوب که تسلیم شدند. ایران حاضر با راننده‌هایی به بی‌دقتی پدر من کشتارگاه هولناکی می‌شد.

4 در مورد آموزش بهداشت سکسی هم بیایید همین‌طوری نگاه کنیم

5 چه رسانه‌ای جوانان- از جمله خود ما- را تحت تاثیر بیشتری قرار می‌دهد؟‌ به گمانم وبلاگ‌ها برای این آموزش باید پیش‌قدم شوند. آنها نه محدودیت‌های رسانه‌های رسمی را دارند و نه نگران تماس والدین خشمگین. به نظرم حتا وبلاگ‌های دل‌نوشت یا فرهنگی هنری باید جلو بیفتند. اگر نخواهیم بخاطر اتهام‌های احتمالی سایت‌های زرد شبه اخلاق‌گرا سکوت کنیم، باید بپذیریم که احتمال تعدد پارتنر بین طبقه ما ، طبقه متوسط با گرایشان فرهنگی، بیشتر از طبقه سنتی‌ست. حقیقت این است که لایف‌استایلی چون هنک مودی انتخاب می‌کنید وارد بزرگراه عفونت‌ها و قارچ‌ها شده‌اید. نمی‌توان از کسی خواست که وارد بزرگراه نشود. اما می‌شود از او خواست که کمربند ایمنی‌ش را ببندد.

6 بیماری‌های آمیزشی مثل باغچه‌ای استوایی گل‌های متنوعی دارد. از دردهای چند هفته‌ای تا مرگ پرعذاب. یک جستجوی کوچک به زبان فارسی منابع زیادی در اختیارمان می‌گذارد.
خلاصه: تعدد پارتنر احتمال بیماری را به ظور تصاعدی افزایش می‌دهد، سکس مقعدی ( بخاطر احتمال وجود خراش و زخم) بیشترین ریسک را دارد. گرچه احتمال انتقال ویروس ایدز از طریق سکس دهان اندک است اما ویروس‌های دیگر مثل سوزاک به سادگی می‌توانند از گلوی ناقل منتقل شوند.( این واژه بیشترین ریسک و کمترین ریسک گمراهتان نکند، حتا احتمال 0.02 درصد انتقال ویروس HIV یعنی احتمالش وجود دارد و ممکن است شما برنده بدشانس ماجرا باشید)
و این که زنان بخاطر فیزیک آلت جنسی‌شان بیش از مردان در خطر ابتلا به بیماری‌اند.

7 بعد از این که رفتید و انواع زخم‌ها و زگیل‌ها و عفونت‌ها را دیدید و ترسیدید، به یاد بیاورید که سکس خطرناک نیست. می‌تواند خطرناک باشد. مثل غذاخوردن که اگر بهمان یاد نداده بودند چه طور غذا بخوریم می‌توانست باعث مرگ زودهنگاممان شود.

8 اگر نمی‌خواهید خود را با انواع احتمالان و نگرانی‌ها بترسانید یک راه حل ساده دارید: از کاندوم استفاده کنید. کاندوم احتمال ابتلا به اغلب این بیماری‌ها را به صفر می‌رساند. بله کمربند ایمنی هم اوایل کمی عذاب‌آور است و محدوده راحتی شما را تنگ می‌کند. اما شما را زنده نگه می‌دارد. خداوند سازندگان کاندوم‌های طعم‌دار را رحمت کند که به فکر سکس دهانی هم بوده‌اند. اگر زن هستید خجالت را فراموش کنید و حتا در مقابل عزیزترین پارتنر درخواست استفاده از کاندوم کنید. آدم حتا در بنز هم کمربند ایمنی را باید ببندد. اگر مرد هستید، آدم باشید و از کاندوم استفاده کنید. کاندوم همان چیزی‌ست که پدران ما از آن استفاده نکردند.

9 از شما می‌خواهم که این نوشته را در هر شبکه اجتماعی که دستتان می‌رسد به اشتراک بگذارید. از دوستان دیگرم ، از سایر وبلاگ‌نویسان خصوصن کسانی که به طور عادی در حوزه فرهنگ و هنر و تکنولوژی می‌نویسند خواهش می‌کنم  طی همین چند روز پست‌ی در این زمینه بنویسند. از کیبرد آزاد ممنونم که طی این چند سال یک‌تنه و مصرانه به این رسالت عمل کرده.

§ 20 پاسخ برای باید درباره‌اش حرف بزنیم

 • xyz می‌گوید:

  kandom ro barta jelogiri az sex e azad,
  moghayeseh mikoni ba kamarbande imeni???????????????

 • xyz می‌گوید:

  «باید بپذیریم که احتمال تعدد پارتنر بین طبقه ما ، طبقه متوسط با گرایشان فرهنگی، بیشتر از طبقه سنتی‌ست»

  ooni ke ta’adode partner dareh khodesh midooneh ke chetor az kandom estefadeh koneh, motmaen bash,

  agar ham nemidoonest o eydz gereft vase ta’adode ravabetesh, NOOOOSHE joonesh!

  shoma ghoseye chonin kasi ro nakhor… oon behtar midooneh chetori khodesh o salem negah dareh!!!!

  dar nahayat mishe yeki mesle to ke in matno minvise ta sharik haye moteadede jensish ro tashvigh be estefade az kandom too ravabete digareshoon koneh, ta khodesh salem bemooneh!!!!!

  to hamash be fekre salamate khodeti , ba in tabligh….. vagarna che behtar ke be tadrij nabood beshan chonin afradi…..

  kandome sexe azad ro ba kamarbande imeni moghayeseh mikoni akheh??????

  • خواب بزرگ می‌گوید:

   خب..شاهد از غیب رسید 🙂 چطور فرهنگ ما تاب چنین آموزش ساده‌ای را ندارد

  • سهیل می‌گوید:

   دوست عزیز، بیا و یکمی خارج از محدوده فکری خود ساختت فکر کن. مقایسه کاندوم با کمربند ایمنی خیلی هم بی راه نیست.

  • بکس می‌گوید:

   آقاجان، سکس آزاد شده، سکس رو خدا آزاد کرده، خیلی وقتم هست آزاد شده و دیگه هم کاریش نمیشه کرد. مثل خرمشهر

  • بکس می‌گوید:

   کاش کاندوم هم مثل سیگار بود، همه دکه‌ها داشتن، میرفتی میخریدی و سکس میکردی، چقدر سختمه که کاندوم فقط تو داروخونه است.

   • جادی می‌گوید:

    اتفاقا ایران جزو کشورهایی است که خریدن کاندوم توش بسیار راحته و قیمت ها هم معقولن. خیلی از سوپرمارکت های بزرگ دارن و همینطور داروخونه ها. حتی بقالی هم ها گاهی دارنش. قیمت ها هم نسبت به قیمت های دنیا خوبه.

  • زنیکه می‌گوید:

   این هم نماینده‌ی اکثر اقشار جامعه.
   تا اینها بیان بپذیرن… نصف جمعیت ایران از بیماری جنسی تلف شده!

 • Khodadad می‌گوید:

  دم شما گرم. خيلى خوب بود، هرچند كه مختصر. بايد يك مقدارى در مورد عادت هاى جنسى و خطراتى كه مى تونند داشته باشند هم نوشت.

 • با اجازه عین متنتون رو گذاشتم توی وبلاگم… گرچه برای من تنبل کار سختی بود….

 • حقیقتی می‌گوید:

  اگه سکس رو خدا آزاد کرده، همون خدا هم باید یه راه طبیعی واسه جلوگیری از بیماری هایی که ممکنه ازش منتقل بشه، ایجاد کنه! کاندوم کجا بود؟ انسانهای اولیه کاندوم داشتند؟
  در ضمن کسی که اینکاره است بهتر از تو بلده چطور از خودش محافظت کنه،
  تو غصه اش رو نخور!
  مثل اینکه قراره تو واردات کاندوم سرمایه گذاری کنی که اینطور سنگش رو به سینه میزنی!! تو وارد کن تو هر گورستونی که میخوای برو بفروش!!! اما نیت واقعی ات رو رو کن، آسمون ریسمون نباف….

 • sheydabanoo می‌گوید:

  همیشه خوندن متن اصلی یک طرفه خوندن کامنتها یه طرف دیگه 🙂

 • آذرستان می‌گوید:

  البته باید بگم بعضی بیماری‌ها حتی با استفاده از کاندوم هم منتقل می‌شن‌ها مثل بیماری زیر:
  http://www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv.htm
  اما خب شکی درین نیست که کاندوم وسیله‌ی مفیدیه. به جز جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی، کاندوم درصد ابتلای زنان به سرطان دهانه‌ی رحم رو هم پایین می‌آره.

 • مجیک می‌گوید:

  قسمت مهم این آموزش مال آقایونه که آدم باشن و استفاده کنن اینکه ادا نیان و تحقیر نکنن و هزار ویک قسمت دیگه
  و البته اینکه خانم ها از حقشون دفاع کنن تا آخر

 • درخت ابدی می‌گوید:

  آمار تصادفات ثابت می کنه که مشکل فقط سر کمربند بستن نیست و راننده‌های محترم یا بد آموزش دیدن و یا اصلا قضیه رو جدی نمی‌گیرن.
  به قول معروف، هیچ‌وقت برای آموختن دیر نیست.

 • ایرمان می‌گوید:

  in dige hadeaghalesh bud….ama harf ziad hast va motasefane melati ke az taadod partner khejalat nemikeshad az bahse behdashte jensi khejalat mikeshad….belakhare hame chizeman be hame chizeman bayad biayad!!!!nemishe yek tarafo gereft va raft yek tarafo bikhial shod…

 • ramin می‌گوید:

  سلام آقای روحبخش.با تشکر از مطلب خوب و مفید شما.از اینکه مثل سابق در چلچراغ سراغ سوژه جذاب کاندوم رفتید سپاسگزارم.احتمالا اگه بچه کوچیک تو خونه داشته باشید حتما براحتی میتونید مجاب به خوردن انواع شربتها و داروهای تلخ بکنیدش.ممنون.

این چیست؟

شما در حال خواندن باید درباره‌اش حرف بزنیم در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: