با قهرمان/ بی قهرمان

دسامبر 27, 2012 § 6 دیدگاه

Superheroes-2011

1 من بدن ورزیده و توانایی‌های رزمی و احتمالن شجاعت کافی برای این که شبها لباس مخصوص بپوشم و به جنگ جانیان خیابانی بروم ندارم. اما بارها با خودم فکر کرده‌ام که آيا ممکن است کسانی باشند مثل من علاقه‌مند به ابرقهرمانان که جسور و ورزیده باشند و بخواهند در شهر نقش ابرقهرمان را بازی کنند؟

2 شبکه HBO در مستند جذابی پاسخ این سوال را داده‌ است:

بله چنین کسانی وجود دارند!
مستند 90 دقیقه‌ای ابرقهرمانان درباره کسانی‌ست سرتاسر امریکا با تیپ‌ها و مسلک‌های مختلف که در یک اعتقاد مشترک‌اند: جامعه نیاز به ابرقهرمان دارد.

3 آنها- طبعن- هیچ ابرتوانایی ندارند.بعضی‌هاشان روزها به کارهای عادی روزمره مشغول‌ند. حتا هویت واقعی‌شان مقابل دوربین فاش نمی‌کنند. اغلبشان قربانیان خشونت‌ بوده‌اند. به پلیس احترام می‌گذارند و بعضی اوقاتشان را باید با سر و کله زدن با گشت‌پلیس و قانع کردنشان به این که آدمهای خطرناکی نیستند بگذرانند. اما اعتقاد دارند وقتی تمام بار مسئولیت امنیت به گردن پلیس باشد دیگر هیچ شهروند عادی در صحنه‌های خطرناک جسارت به خرج نمی‌دهد. یکی‌شان از محبوبیت بازیگران هالیوود شکوه می‌کند و می‌گوید” مگر آنها چه کار قهرمانانه‌ای انجام می‌دهند؟ ما دوست داریم همان الگوهای اخلاقی قدیمی درباره قهرمان بودن بین مردم برگردد.”

بعضی از آنها هم را پیدا کرده‌اند و به صورت تیمی کار می‌کنند. مستندساز خانواده بعضی از آنها را پیدا کرده و در مقابل دوربین او پدران ، مادران و همسرانی هستند که می‌گویند نگران سلامت و امنیت ابرقهرمانشان هستند.

رئیس دپارتمان پلیس و یک روانکاو تقریبن بیننده را متقاعد می‌کنند با شخصیت‌های روان‌رنجوری طرفیم که ممکن است حتا برای خودشان خطرناک باشند.

4 اما ابرقهرمانان همه این اتهامات را می‌دانند ولی جدی‌شان نمی‌گیرند.سعی نمی‌کنند از خودشان، از سلامت روانشان دفاع کنند. وقتی در یک مایلی جشنواره کامیک‌کان که محل تجمع علاقه‌مندان به ابرقهرمان‌هاست بی‌خانمان‌ها از سرما می‌لرزند، ترجیح می‌دهند وقتشان را به توزیع جوراب و لباس گرم و غذا بین آنها بگذارنند.

فیلم همچنان برای ما این عبرت تلخ را دارد که جامعه‌ای که در آن ایده “قهرمانی” مرده باشد، برخلاف نظر خیلی‌ها ، چقدر می‌تواند بی‌بضاعت و حقیر و ناامن باشد.

تریلر فیلم را اینجا ببینید و   کل فیلم را از اینجا تورنت‌ کنید.

5  فیلم با نقل قولی از انیشتین آغاز می‌شود:

جهان جای ناامنی‌ست. نه بخاطر کسانی که اعمال شیطانی انجام می‌دهند. بلکه بخاطر کسانی که می‌بینند و کاری نمی‌کنند.

با سپاس از یوسف اسفندیازی عزیز که فیلم را بهم معرفی کرد

§ 6 پاسخ برای با قهرمان/ بی قهرمان

 • درخت ابدی می‌گوید:

  احتمالا برداشت افراد جوامع از ایده‌ی قهرمان متفاوته؛ حداقل در حوزه‌ی سیاست.
  این‌ افرادی که ازشون گفتی بی‌شباهت به رابین هود نیستن. خدماتشون بُعد اجتماعی داره و داعیه‌ی رهبری ندارن، اگه اشتباه نکنم.

 • samandoon می‌گوید:

  لینک تورنتی که گذاشتین اشتباهه و مال یه فیلم دیگه هستش اصلا…

  لینک درستش رو من پیدا کردم اینجا.. که توی IMDB هم درست لینک داده شده

  http://thepiratebay.se/torrent/7847958/Superheroes.2011.BDRiP.XViD-iFPD

 • مومو می‌گوید:

  دیده بودم این مستند رو. ولی چیزی که برام سوال بود اینه که استند خود سازنده ها و فیلم درباره این آدما مشخص نیست. اینکه صرفا به عنوان یک پدیده بهش پرداختن، عجیبه برام. چون اصلیت این موضوع و همه خطرات و ریسک های ممکن، چیزی بیشتر از یک مطرح کردن ساده می خواد.
  اون هم تو جامعه ای مثل آمریکا. یعنی باید دید فیدبک مردم از این فیلم چیه. اینکه با دیدنش چه فکری می کنن، چه تصمیمایی می گیرن، چقدر روشون تاثیر گذاشته و امثالهم.

 • MEHRAN می‌گوید:

  چقدر این حرکت منو یاد داستانای میلار مخصوضاً Supercrooks میندازه:دی

این چیست؟

شما در حال خواندن با قهرمان/ بی قهرمان در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: