بزرگ زیباست؟

سپتامبر 14, 2012 § 3 دیدگاه

(متن کامل) درباره تجربه بتمن‌بینی در تنها سالن آی‌مکس استانبول

1 برای کسانی که به سردرهای عظیم‌الجثه سینما عادت دارند، روبه‌رو شدن با این سالن‌های فرنگی دنج و بی‌نشان در کنج مجتمع‌های تجاری در اولین دیدار ناامیدکننده و دقآور است. تنها سینمای آی‌مکس استانبول (و یکی از دو تا در کل ترکیه) در طبقه‌ي منهای دوی یک مجتمع تجاری فوق بورژوا به نام ایستینیه پارک واقع شده. موقع ورود به مجتمع چشمتان به ردیف پورشه‌های پارک شده و یک دو جین اتومبیل دیگر خواهد خورد که شاید فقط در need for speed دیده باشید.

2 گیشه‌ي سینمای ایستینه فرقی با باقی گیشه‌ها نداشت. هیچ نشانه‌ي بصری از این که صاحبان سینما بر تماشاگران منت خاصی گذاشته‌اند (افتخار می‌کنیم که در خدمتتان هستیم با تنها آی مکس شهر … یا …) وجود ندارد. انگار نه انگار این سالن یکی از ششصد سالن در سطح جهان است که فیلم آی‌مکس نمایش می‌دهد. جوری به شک افتادیم که چند بار از فروشنده بلیت پرسیدیم تا مطمئن شویم اشتباه نمی‌کنیم. تا سه روز آینده برای تنها ردیف جلوی جلو بلیت مانده بود. پس بلیط را برای چهار روز بعد گرفتیم که یکی از ردیف‌های میانی با کمی فاصله از میانه‌ي سالن به تعداد ما جا داشت.

3 در استانبول بلیت سینمای عادی ۱۲ لیر، سینمای سه بعدی ۱۶ لیر و سینما آیمکس ۱۸ لیر است. حدود بیست هزار تومن. منصفانه.

4 در یک ربع آگهی بازرگانی پیش از فیلم، همچنان با شکاکیت جهان سومی ابعاد پرده را بررسی کردیم و طی مشورت‌های دم گوشی به این نتیجه رسیدیم سرمان کلاه رفته و یا اینجا آی‌مکس نیست یا آی‌مکس تکنولوژی ویژه‌ای نیست.
بعد چند لحظه سیاهی، فیلم شروع شد. و ما حیرت زده دیدیم که تصویر تمامی دیوار روبه‌رویمان را پر می‌کند. که تمام روبه‌رویمان پرده است. بله آی‌مکس تکنولوژی ویژه‌ایست.

5 برای درک موقعیت بیننده نسبت به پرده تصور کنید یک  فیلم فول اچ‌دی روی یک مونیتور ۲۷ اینچ در حال پخش است و شما قد یک چوب کبریت هستید. یا می‌توانید تصور کنید که در یک قاب گفت وگوی دو نفری سرتان را مدام مثل تماشاگران تنیس به چپ و راست خواهید چرخاند.

6 راوی بخاطر علاقه شخصی به بتمن هنگام تماشای فیلم چندان حواسش به اندازه پرده نبود. چه بسا اگر خود او اندازه یک مونیتور 27 اینچ بود و پرده سینما اندازه قوطی کبریت باز هم هیجان‌زده می‌شد. بنابراین عذرخواهم اگر نمی‌توانم نکات نغزی درباره تفاوت تماشای بتمن در اندازه‌های مختلف بگویم.

7 اما خود فیلم -همچنان که وعده داده بود- پایان در خوری برای تریلوژی ابرقهرمانی نولان است. صحنه‌های عظیم فیلم به مراتب از دو فیلم قبلی بیشتر است و چی بهتر از پروداکشن عظیم و شکوهمند برای القای حس پایان یک تریلوژی. تنها بداقبالی نولان این است که او پیش‌تر، مهم‌ترین و جذاب‌ترین بدمن بتمن را رو کرده بود. و نه تنها باقی بدمن های تاریخ کمیک -که چه بسا تعداد قابل توجهی از بدمن‌های تاریخ سینما- یارای مقابله با جوکر را ندارند. و بدبیاری تام هاردی این است که هیت لیجر با بازی و جوانمرگی افسانه‌ای‌اش کار را برای تمام بازیگران آینده که قرار است روبروی بتمن بایستند سخت کرده است. به این دلایل امیدوارم طرفداران و منتظران فیلم با مقایسه ناجوانمردانه‌اش با شوالیه تاریکی ، دل‌شکسته نشوند.

8 موسیقی متن هانس زیمر تکان‌دهنده است و اگر قرار نیست آن را در سالن آی‌مکس ببینید، دست کم مطمئن شوید نسخه‌تان کیفیت صوتی استانداردی دارد. نشنیدن باند صوتی شوالیه سیاه برمی‌خیزد در شرایط مناسب یک ایراد اساسی دیگر هم خواهد داشت. احتمال دارد به جز قطعات درخشان زیمر ، صدای بازیگران را هم از دست بدهید. پی‌گیران بازی کریستین بیل می‌دانند که لکنت خفیفی دارد و به اصطلاح توک زبانی حرف می‌زند. او برای نقش بتمن صدای خش‌داری را انتخاب کرده که گنگ‌ و غیرقابل فهم بودنش در این چند سال موضوع تعداد زیادی ویدئوی خانگی شده ( در یکی از بهترین هجویه‌ها، بتمن-معادل سکانسی در شوالیه تاریکی- از جوکر بازجویی می‌کند و جوکر لوده مدام پاسخ می‌دهد: ببین من می‌خواهم جوابت را بدهم ولی اصلن نمی‌فهمم چی میگی! )
از طرف دیگر صدای تام هاردی (به نقش بین) را در تمام فیلم از پشت یک ماسک مهیب می‌شنویم که برای درک‌اش  پس از فرآوری توسط یک دوجین فیلتر صوتی ، نیاز به تمرکز و وضوح صدا داریم.

9 پس از من بشنوید و اگر حتا «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» را در آی‌پد می‌بینید، دست‌کم مطمئن شوید که صدایش را با کیفیت مناسب می‌شنوید.

10 تماشای یک فیلم به‌صورت آی‌مکس تجربه‌ي کافی برای قضاوت در مورد این نوع فیلم دیدن نیست. با اینحال بگذارید یواشکی اعتراف کنم تمایل به بزرگ شدن و بزرگ‌تر شدن پرده‌ي سینما بیشتر یکجور فانتزی ذهنی تماشاگران است و چه بسا مثل خیلی‌چیزها بزرگ‌تر شدنش از یک حدی به بعد دیگر نه کابردی‌ باشد نه جذاب. لذت‌بخش‌تر کردن سینما از طریق افزایش ابعاد پرده ایده‌ي مشکوکی‌ست. در مقام یک تماشاگر پی‌گیر، تجربه‌ي سینمای سه بعدی را – علی‌رغم همه‌ي باگ‌هایش: مشکلات عینک برای عینکی‌ها، تغییرات کیفیت رنگ و کنتراست با استفاده از عینک و…- جذاب‌تر و ایده‌اش را آتیه‌دارتر می‌دانم. با اینحال شک نکنید که تماشای فیلمی به‌صورت آی‌مکس دست‌کم پز فرهنگی ارزنده‌ایست که تا مدتها سر دوستانتان را گرم خواهد کرد.

منتشر شده در ماهنامه24

نمای بیرونی مجتمع تجاری

 

 

§ 3 پاسخ برای بزرگ زیباست؟

  • علی می‌گوید:

    این طور که به نظر میاد تکنولوژی آیمکس بدرد نمایش صحنه‌های باشکوه و پر جزئیات و با پروداکشن عظیم میخوره و با توجه به جنس فیلم‌هایی که ما تو ایران روی پرده‌ها میبینیم بعیده که بتونیم چنین تجربه‌ای رو تو سینماهای خودمون تا ابد داشته باشیم. البته امیدوارم اگه هم چنین سالنی تاسیس شد فیلم‌های روی پرده فیلم‌هایی باشن که دیدنشون روی پرده آیمکس و پرده معمولی تفاوت کنه.
    یعنی میشه خدا!

  • درخت ابدی می‌گوید:

    با چه دقتی در مورد چیزی که دیدی نوشتی. عالی بود.

این چیست؟

شما در حال خواندن بزرگ زیباست؟ در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: