اینها فقط "کمیک‌"‌اند؟

سپتامبر 14, 2012 § 6 دیدگاه

1 وقتی درباره توطئه جریحه‌دار کردن احساسات جمعی بحث می‌شود، گیج می‌شوم. بحث ندارد. تکلیفش به قدر نتیجه 2×2 روشن است.یک کمیک در دنیا هست که خواندنش فکر می‌کنم خیلی صریح تکلیف این موضوع را روشن می‌کند.یعنی لازم نیست کلی آدم به خودش فشار بیاورد،‌فکر کند، استدلال کند یا بحث کند. کمیک را می‌خواند و بعدش: بینگو! همه چیز روشن است.

2 دوران جنگ سرد. آمریکا و شوروی در آستانه یک جنگ هسته‌ای تمام عیار. دانشمندان ساعت نمادینی ساخته‌اند که با توجه به میزان تنش دیپلماتیک دو طرف لحظه نابودی نوع بشر را نشان می‌دهد. از طرفی تعدادی از سوپرهیروهای بازنشسته یکی یکی به قتل می‌رسند. این وسط رورشاخ -سوپرهیروی همچنان کله‌شق و آرمان‌گرا- درصدد کشف راز قتل‌هاست.

3 در چند شهر بزرگ فاجعه اتمی رخ می‌دهد. اما آمریکا و شوروی که می‌فهمند هر دو قربانی ماجرا بوده‌اند علیه تهدید تازه هم‌پیمان می‌شوند. رسانه‌ها تهدید تازه را «دکتر منهتن»  معرفی‌ می‌کنند. فیزیک‌دان سابق که بعد حادثه‌ای در قالب یک ابرانسان همکار دولت بوده است.

4 در واقع یکی از اعضا بازنشسته به اسم «اوزیماندیاس»با نقشه قبلی قهرمانان دیگر را نابود، شهرها را منفجر و گناه را پای همکار قدیمی‌اش می‌اندازد. او این را تنها راه برای جلوگیری از فاجعه بزرگ‌تر می‌داند. «دکتر منهتن» ماجرا را می‌فهمد اما حاضر می‌شود بخاطر منافع بشریت نقش این دشمن تازه را بازی کند. «روروشاخ» که این بازی را غیراخلاقی می‌داند می‌خواهد آن را افشا کند که «دکتر منهتن» او را می‌کشد.

5 این‌ی که تعریف کردم قصه کمیک نگهبانان است. یکی از جریان‌ساز‌ترین کمیک‌های دهه هشتاد. که واقعن در اوج التهاب جنگ سرد منتشر شد و پیش‌گویانه اتحاد سرمایه‌داری و کمونیسم علیه بنیاد‌گرایی را وعده داد. این کمیک با درهم ریختن مرزهای سنتی اخلاقیات و سیاست از  خوانندگانش می‌خواهد نسبت به مکانیزم دشمنی‌ها و اتحادها در عالم سیاست حواس‌جمع‌تر باشند. کمیک نگهبانان نشان‌مان می‌دهد گاهی دولت‌ها برای ایجاد دوستی اول باید دشمن مشترک خلق کنند.

6 یک فیلم (کاریکاتور/کتاب…) منتشر شده. در مورد انتشار آن دو حالت وجود دارد:
الف. انتشار آن توطئه نبوده
ب. انتشار آن توطئه بوده

7 حالت اول در جهانی هفت و نیم میلیاردی از منظر احتمالات هم نگاه کنیم چندان دور از ذهن نیست.»فحش» لزومن حاصل توطئه نیست. عصبانیت، تنفر یا هر چیز دیگری ممکن است باعث شود یکی از این هفت و  نیم میلیارد فحاشی کند. در اغلب نقاط دنیا برای ناسزاگو جزاهایی وضع شده. البته که حدود این جزا می‌تواند بسیار متفاوت باشد.در  جامعه مسلمین  حکم سب نبی مرگ است و در قانون اساسی امریکا با وجود متمم آزادی بیان، بیان امکان ندارد کسی بخاطر توهین به هیچ شخص مقدسی جزای فیزیکی ببیند.
شخص تحت قانون اساسی کشوری جرم را مرتکب شده اما شاکیان او جزای دیگری برایش می‌پسندند.در این مورد و موارد مشابه به نظر می‌رسد باید حقوق‌دانان طرفین به تفاهمی برسند.

8 اما اگر فرض کنیم انتشار آن توطئه بوده. با توجه به میزان واکنش قابل پیش‌بینی مسلمانان به چنین وقایعی، از قضا تصور کردن این حالت هم خیلی غریب نیست. فرض کنید من می‌دانم که اگر حرکت کوچکی انجام دهم همه کوچه علیه یکی از همسایه‌ها شورش می‌کنند. ممکن است وسوسه شوم و از این قدرت استفاده کنم. در این حالت باید پرسید کی از این ماجرا سود می‌برد؟ اینجا شبیه قصه‌‌های آگاتا کریستی می‌شود. تعدادی متهم داریم که همه‌شان کمابیش انگیزه‌های کافی دارند. با تخمین سود و زیاد قابل پیش‌بینی برای هر متهم تا حدی می‌توان حدس زد اگر ماجرا توطئه‌آمیز بوده باشد عاملش کیست.

9 کی‌ می‌گوید اینها فقط «کمیک»‌اند؟

+ اینها فقط فیلم‌اند؟

§ 6 پاسخ برای اینها فقط "کمیک‌"‌اند؟

 • پیمان موسوی می‌گوید:

  ای ول … کاملا» قبول دارم … کاملا» واضح است : با تخمین سود و زیاد قابل پیش‌بینی برای هر متهم می‌توان حدس زد اگر ماجرا توطئه‌آمیز بوده باشد عاملش کیست … واضح نیست ؟؟؟

 • مسعود می‌گوید:

  مثال و نکته خیلی جالبی بود… Watchmen رو اول فیلمش رو دیدم و بعد گشتم دنبال کامیکش… هرچند که بنظر میاد یکی از وفادارترین طرحهای داستانی اقتباسی رو داشته… بگذریم…

  باید توجه داشت که بین نگاه «ریزبین» و نگاه «توهم توطئه ای» مرز خیلی خیلی باریکی هست و آدمهای خیلی معروفی توی تاریخ همیشه بین این دو تا اشتباه کردند… هرچند که تو این مورد و با درنظر گرفتن خیلی از اطلاعاتی که از نحوه ساختن فیلم میشنویم فرض دوم شما خیلی خیلی به واقعیت نزدیکتر است… تحلیل سود و زیان گروه های سیاسی و کشورها در این میان کار چندان ساده ای نیست… 🙂

  بیاییم دعا کنیم «رورشاخ»های زیادی توی جهان وجود داشته باشه که حداقل یکیشون زنده بمونه که بتونه داستان واقعی رو برامون بگه یا حداقل دفترچه یادداشتش باقی بمونه

  راستی نظر خودت راجع به نوع پایان Watchmen چیه؟ یکم با جریان نسبتاً اخلاق گرای و شعاری سینما (البته تو کامیک ها وضعیت بهتره و خیلی واقع گرایانه تر هست) در تعارضه…

 • یوسف اسفندیاری می‌گوید:

  چند وقت پیش خبر دادن سری کمیک میخوان بدن به اسم Before Watchmen.
  صدای آلن مور هم در اومده.

 • […] هادسی، دکتر منهتن کمیک نگهبانان است که چند وقت پیش حرفش بود. او که بعد حادثه مرگباری که برایش اتفاق افتاده تبدیل به […]

این چیست؟

شما در حال خواندن اینها فقط "کمیک‌"‌اند؟ در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: