بزرگ زیباست؟

اوت 21, 2012 § 2 دیدگاه

درباره تجربه بتمن‌بینی در تنها سالن آی‌مکس استانبول نمای بیرونی مجتمع ایستینیه پارک

1 برای کسانی که به سردرهای عظیم‌الجثه سینما عادت دارند، روبه‌رو شدن با این سالن‌های فرنگی دنج و بی‌نشان در کنج مجتمع‌های تجاری در اولین دیدار ناامیدکننده و دقآور است. تنها سینمای آی‌مکس استانبول (و یکی از دو تا در کل ترکیه) در طبقه‌ي منهای دوی یک مجتمع تجاری فوق بورژوا به نام ایستینیه پارک واقع شده. موقع ورود به مجتمع چشمتان به ردیف پورشه‌های پارک شده و یک دو جین اتومبیل دیگر خواهد خورد که شاید فقط در need for speed دیده باشید.

2 گیشه‌ي سینمای ایستینه فرقی با باقی گیشه‌ها نداشت. هیچ نشانه‌ي بصری از این که صاحبان سینما بر تماشاگران منت خاصی گذاشته‌اند (افتخار می‌کنیم که در خدمتتان هستیم با تنها آی مکس شهر … یا …) وجود ندارد. انگار نه انگار این سالن یکی از ششصد سالن در سطح جهان است که فیلم آی‌مکس نمایش می‌دهد. جوری به شک افتادیم که چند بار از فروشنده بلیت پرسیدیم تا مطمئن شویم اشتباه نمی‌کنیم. تا سه روز آینده برای تنها ردیف جلوی جلو بلیت مانده بود. پس بلیط را برای چهار روز بعد گرفتیم که یکی از ردیف‌های میانی با کمی فاصله از میانه‌ي سالن به تعداد ما جا داشت.

3 در استانبول بلیت سینمای عادی ۱۲ لیر، سینمای سه بعدی ۱۶ لیر و سینما آیمکس ۱۸ لیر است. حدود بیست هزار تومن. منصفانه.

4 در یک ربع آگهی بازرگانی پیش از فیلم، همچنان با شکاکیت جهان سومی ابعاد پرده را بررسی کردیم و طی مشورت‌های دم گوشی به این نتیجه رسیدیم سرمان کلاه رفته و یا اینجا آی‌مکس نیست یا آی‌مکس تکنولوژی ویژه‌ای نیست. بعد چند لحظه سیاهی، فیلم شروع شد. و ما حیرت زده دیدیم که تصویر تمامی دیوار روبه‌رویمان را پر می‌کند. که تمام روبه‌رویمان پرده است. بله آی‌مکس تکنولوژی ویژه‌ایست...

نوشته کامل را در مجله 24 شماره این ماه بخوانید.

§ 2 پاسخ برای بزرگ زیباست؟

این چیست؟

شما در حال خواندن بزرگ زیباست؟ در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: