ریال و فن تکثیر ریا

ژوئیه 24, 2012 § 8 دیدگاه

کرایه تاکسی تلفنی شهری در سال 90

13688 ریال مسافت آزاد و پس از آن با تاکسی متر محاسبه می‌شود

1 بوروکراسی اداری در ایران نه تنها زهواردررفته است بلکه می‌تواند نماد روشنی از ریاکاری و تظاهر باشد.این برچسب که روی شیشه جلوی تاکسی‌های رسمی چسبیده به ما چه می‌گوید؟

2 واحد «ریال» – که موضوعیت‌اش در مقام واحد پول را از دست داده‌- فی‌النفسه نمادی آبزورد است. ما هر روز-خصوصن در مواجهه با قیمت‌های رسمی- مجبوریم در ذهنمان آخرین رقم را حذف کنیم تا به قیمت «واقعی» اجناس برسیم و مضحک‌تر این که مجبوریم این رقم را -اغلب موارد صفر است- در مناسبات بانکی و رسمی بنویسیم. اجبار به تکرار عمل بی‌فایده ما را خواه‌ ناخواه تبدیل به موجوداتی آبزورد می‌کند.

3 قیمت‌گذاران نرخ تاکسی از بی‌معنایی هم فراتر رفته‌اند. رقم آخر نرخ تعیین‌شده‌شان 8 است. آنها اصرار دارند برای این رقم لوده و بی‌فایده معنایی بتراشند. اگر سکه‌‌های یکان ریال هنوز وجود داشت یعنی برای حساب و کتاب تمام باید یک 5 ریالی، یک 2 ریالی و یک 1 ریالی به راننده می‌دادیم. این منتظران گودو مصرند که نه تنها واحد یکان ریال وجود دارد بلکه پسندیده‌ است که مسافران تهرانی سه عدد از آنها را بابت یک سفر درون شهری به راننده بدهند.

4 نرخ 13688 ریال گذشته از بی‌معنایی وجودی نشان روشنی از دیوان‌سالاری ریاکار است. آنها با این عدد رند نشده و غریب قرار است به همه‌مان حالی کنند که قیمت‌گذاری‌شان «بسیار دقیق» است و مو لای درز کارشان نمی‌رود. این حسابگری افسانه‌ای در امور بیت‌المال که اغلب به منابع مذهبی ارجاع دارد، اینجا بیش از این یادآور امانت‌داری و دقت حاکمان مذهبی نخستین باشد، به ضد خودش بدل می‌شود. اصرار بر نرخ رند نشده ( که در یک ایران خیالی حتا خورده دوزاری دارد) نمایشی از بی‌منطقی نرخ‌گذاران متظاهر به عدالت است.

5 شرکت تاکسی‌رانی هنوز نمی‌داند که تاکسی‌های تهران تاکسی‌متر ندارند. در واقع می‌داند اما نمی‌خواهد با «واقعیت» روبرو شود. مدیریت اداری از این طریق  همان کاری را می‌کند که غایت آمال بوروکراسی است: سلب مسئولیت از خود. «تاکسی‌متر ندارید؟ مگر نگفتیم که داشته باشید؟» ارجاع شرکت به استفاده از تاکسی‌مترهای خیالی جدا از این که شکاف عمیق میان سیستم اداری و «واقعیت» موجود را نمایش می‌دهد، تظاهری از مدارا ورزی است.ژیژک جایی با یادآوری قوانین سخت‌گیرانه و غیر قابل اجرا در یوگوسلاوی سابق می‌نویسد:

» آنها با نقض قوانین توسط مردم مدارا می‌کنند زیرا مطابق روش چهارچوب بندی زندگی اجتماعی توسط آنها ، زیر پا گذاشتن قانون، رشوه و تقلب شرط بقاست «

6 بدیهی فرض کردن تاکسی‌متر(ناموجود) در اعلامیه رسمی پیام روشنی دارد:‌ «قانون برای اجرا نیست» انگار قوانین به قدر همان تکالیف ملال‌آور در نگاه دانش‌آموز ابتدایی بی‌معنا و غیرلازم است. انگار که معتقدند : » حالا ما یک چیزی می‌گوییم که گفته باشیم»

 7 و این آموزه بوروکراسی زهوار دررفته ما درباره قانون به شدت خطرناک است. از بزرگسالان فردا انتظار زیادی نداشته باشید.آنها از این برچسب‌ها و اعلامیه‌ها زیاد می‌بینند.

§ 8 پاسخ برای ریال و فن تکثیر ریا

 • علی می‌گوید:

  «مطابق روش چهارچوب بندی زندگی اجتماعی توسط آنها ، زیر پا گذاشتن قانون، رشوه و تقلب شرط بقاست.»
  بسیار موافقم. مدتی ست با خودم فکر میکنم یک ایرانی از صبح که از خواب پا میشود تا آخر شب چند بار «قانون» را به طور عادی و اغلب از سر نیاز زیر پا میگذارد و این قانون که برای زندگی روزمره «باید» زیر پا گذاشته شود به چه درد میخورد و چرا اصلا هست

 • pejman takdehghan می‌گوید:

  توکا نیستانی درباره‌ی دلایل خروجش از ایران مطلبی نوشته بود، درباره‌ی این که همه‌ی زندگی ما در ایران غیر قانونی است. موسیقی‌ای که گوش می‌دهیم، فیلمی که می‌بینیم، شبکه‌ای که می‌بینیم، مهمانی‌ای که می‌رویم، روابطی که با جنس مخالف داریم، عقاید سیاسی‌ای که داریم…
  نیاز دارند به این شهروندانی که وجودشان غیرقانونی است، که هر وقت نیازی به برخورد نبود ظاهر مدارا ورزانه به خود بگیرند و هروقت نیاز بود به هر شهروند بی گناهی انگ نقض قانون زده و با او شدیداً برخورد کنند.

 • مجید می‌گوید:

  All laws which can be violated without doing anyone any injury are laughed at.
  Baruch Spinoza

 • Marzie Soroosh می‌گوید:

  مرسی
  دلم واسه این 1 2 3 … ها تنگ شده بود
  ریاکاری بهترین صفت بود

 • ناشناس می‌گوید:

  مشکل قانونهایی که بی قانونی را رواج می دهند، یک فریب حکومتی است تا بتواند قانونهایی بدون اعتراض بوجود آورد. وقتی توی چشمت پر می شود از قانونهایی که محترم شمرده نمی شوند، یک بی قانونی عمده را هم می گویی کاری نکرد.. .اینها در واقع قانون نیستند، یک جمله خبری هستند، خبر از قانون بی قانونی….خیلی خوب بود این مطلب

 • ناشناس می‌گوید:

  ببخشید آبزورد یعنی چه؟

این چیست؟

شما در حال خواندن ریال و فن تکثیر ریا در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: