همان "دوز بالاتر"ی که می‌خواستیم

ژوئیه 1, 2012 § 13 دیدگاه

 

1 در آیین سریال‌بینی من خیلی در بند این نیستم که سریالی شروع کنم که تمام شده باشد. بنابراین یکی از لذت‌های هر سال‌ام کشف سریال‌های فصل یک‌ی‌ست. سریال‌هایی که خیلی‌هاشان هیچ‌ وقت به فصل دوم نمی‌رسند.

2 کشف تکان دهنده امسالم Awake است.

3 این که می‌خواهم بگویم اسپویلر ندارد. همه اینها را در چند دقیقه اول سریال می‌فهمید: یک مامور میانسال پلیس بعد تصادف رانندگی دو زندگی همزمان را تجربه می‌کند که براثر خوابیدن به هم سوییچ می‌شوند. در یکی‌شان زن‌اش مرده و پسرش سالم مانده و در دیگری برعکس. در هر کدام از این دنیاها روانکاوی را می‌بیندکه می‌خواهد قانع‌اش کند «این‌یکی» جهان واقعی و دیگری رویای اوست.

4 خب ساخت پایلوت جذاب هنر سریال‌سازان امریکایی‌ست. آیا Awake همین‌ جا تمام می‌شود؟

5 خوشبختانه خیر. سریال نمونه درخشانی در کارگردانی و نوع خاصی از قصه‌پردازی است. جز داستان کلی سریال که تا چنداپیزود پایانی چندان به آن نمی‌پردازد هر تشکیل شده از دو ماجرا جنایی موازی در این دو دنیا که کارآگاه باید حل‌اش کند. علاقه‌مندان سریال‌های پلیسی می‌دانند که تماشای یک قصه بدون گاف در این ژانر خود لذت بی‌کرانی‌ست.

Awake 6  سریال پلیسی سال 2012 است. مال زمانی‌ست که پی‌گیران قصه‌های کارآگاهی دیگر همه جورش را دیده‌اند و مثل معتادهایی که دوز قدیمی دیگر جوابشان را نمی‌دهد تشنه پیچیدگی‌های تازه‌اند.

7 تماشای Awake برای کسانی که به روانکاوی تحلیلی علاقه‌مند هستند هم شگفتی‌هایی در آستین دارد. جلو قدم به قدم ماجراها در هر دو دنیا جوری‌ست که روانکاو هر کدام از این دنیا هر بار دلایل قانع کننده و پیچیده‌تری برای زیر سوال بردن دنیای «دیگری» رو می‌کنند. هر کدام از روانکاوها ماجراهای دنیای «دیگری» را برای بیمارشان تحلیل استعاری می‌کنند. دنیای «دیگری» رویاست و می‌توان تفسیرش کرد.

8 پس شما در هر قسمت دو داستان جنایی تمیز و پراوج و فرود و بدون گاف دارید که در عین حال به هم مرتبط‌اند. در عین حال هر کدام جوری طراحی شده که در قالب یک تفسیر رویای کلاسیک بتوان آن را استعاره‌ای از موقعیت شخصیت در «این یکی» جهان‌اش تلقی کرد. در بعضی قسمت‌ها ممکن است دلتان بخواهد دسته صندلی را گاز بگیرید!

9 تماشای Awake همچنین برای علاقه‌مندان «لوسیوس مالفوی» در هری‌پاترهای سینمایی هم جالب خواهد بود. عجیب‌است که جناب آقای جیسون ایزاکز را تنها با آن کلاه‌گیس و گریم به یاد می‌آوریم. میمیک و بازی جذابی دارد و چهره‌اش ترکیبی‌ست از گریگوری‌پک و دنیل کریگ و -خدایا مرا ببخش- حتا در لحظاتی یادآور جرمی‌برت فقید.

10 قراری بر ساخت فصل دو نیست. طبعن یکی دو تا از رازهای سریال -متاسفانه- هیچ وقت حل نمی‌شود. پس… از تمایشایش لذت ببرید،و با کمی خوش‌بینی پایان قصه‌اش را «باز» تلقی کنید و پرونده‌اش را بدون دلخوری از بسته ماندن بعضی گره‌ها ببندید.

§ 13 پاسخ برای همان "دوز بالاتر"ی که می‌خواستیم

 • یوسف اسفندیاری می‌گوید:

  من همزمان با پخش پیگیر این سریال بودم.اون موقع هم همه سایت ها و منتقد ها میگفتن این سریال به درد شبکه ای مثل NBC نمیخوره.سطحش خیلی بالاتره.ای کاش یه شبکه کابلی نجاتش میداد.حیف.

  • خواب بزرگ می‌گوید:

   دقیقن..شبکه‌ای مثل HBO ای می‌توانست سریال را به یکی از برگ برنده‌هایش تبدیل کند.
   جالب اینجاست که به لحاظ استایل خیلی شبیه محصولات HBO است. همان ریزنگری و وسواس سر جزئیات. جزئیاتی در حد رعایت راکورد معنی‌دار نوع خط پشت پیراهن بازیگر

 • بانوی اسفند می‌گوید:

  خیلی ممنون از معرفی
  عاشق چنین ژانرهایی هستم.

 • Sarah Benson می‌گوید:

  اینجوری که بد تره…الاهمین بلا سر سریال homeland اومده.فصل 2 در کار نیست…به خماریش نمی ارزه

  • یوسف اسفندیاری می‌گوید:

   چرا شایعه میکنید؟:D
   سریال به این خوبی.تازه گلدن گلوب هم برده.
   طرفای مهر فصل جدیدش پخش میشه.

 • درخت ابدی می‌گوید:

  قصه‌ی پیچیده‌ی بدون گاف پلیسی به خودی خود وسوسه‌انگیزه.

 • حمیدرضا می‌گوید:

  کتاب‌های نیمه تمام؛ فوتبال‌های نیمه تمام؛ جنگ‌های نیمه تمام…
  خواب بزرگ ما به نیمه تمام ماندن علاقه داریم
  یک كارگاه خلاقيت بزن با تیتر(داستان‌های نيمه تمام)
  این داستان‌ها همه داستان دارند

 • Sia می‌گوید:

  آقا من که معتادش شدم!!!! مرسی!

  آقای روحبخش اگه امکانش هست درباره سریال کارنیوال بنویسین.. (هر چند قدیمیه! و اگر ننوشتین درباره ش)
  ممنون میشم
  http://www.imdb.com/title/tt0319969/

 • سید امین می‌گوید:

  به پیشنهاد شما دانلود کردم و خیلی دوست داشتم. فقط نفهمیدم چرا اینقد رای ضعیفی داشته که حتی یک فصل رو هم کامل نتونستن تولید کنن.
  ممنون از شما.

 • خواننده قدیمی چلچراغ می‌گوید:

  آقای روحبخش شما گیم آو ترونز رو دیدید احیانن؟ گفتم نظر شما رو که سریال بین حرفه ای هستین بپرسم راجع بهش

این چیست؟

شما در حال خواندن همان "دوز بالاتر"ی که می‌خواستیم در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: