یک بازی تازه: "روان‌پزشک"

مه 16, 2012 § 14 دیدگاه

1 خب، اگر از «پانتومیم» و «مافیا» خسته‌ شده‌اید پیشنهاد دیگری برایتان دارم: «روانپزشک‌بازی»

2 منظورم «دکتربازی» نیست. روانپزشک‌بازی یک بازی جمعی آپارتمانی‌ست که طرفداران قدیمی مافیا و کسانی را که ادعای ذکاوت دارند راضی می‌کند.

3 یک یا دو نفر (بسته به کل نفرات جمع)  از اتاق خارج می‌شوند. باقی جمع در اتاق بیماران هستند. آنها با هم سر یک توهم مشترک تفاهم می‌کنند. مثلن توافق می‌کنند که یکی‌شان گل‌کلم یا آدم فضایی‌ست. یا توافق می‌کنند هر کدام نفر سمت چپی خودش است. بعد این قرار، بیرون رفته‌ها در مقام روان‌پزشک به اتاق بازمی‌گردند و با سوالات بله/خیر از تک‌تک بیماران باید بتوانند الگوی تکراری را کشف و توهم جمعی را شناسایی‌ کنند.

4 مثلن در همان موردی که هر کس نفر سمت چپی خودش می‌شود، روان‌پزشک با پرسیدن سوالاتی درباره ظاهر افراد از تک‌تک جمع (: موی تو کوتاه است؟ تو مرد هستی؟ چشمانت آبی‌ست؟) و تحلیل پاسخ‌ها می‌تواند الگوی مطابقت جواب‌ها بر نفرات سمت چپ را کشف کند.
ممکن است بیماران قرارهای پیچیده‌تری داشته باشند (مثلن در سوالات مربوط به ظاهر خودشان باشند و در سوالات مربوط به زندگی پدرشان) هر چه این الگوها پیچیده‌تر باشد کار روان‌پزشک سخت‌تر می‌شود.

5 یک قاعده بامزه دیگر بازی این است: اگر بیماری  جواب دقیق را ندانند ( مثلن من نمی‌دانم نفر سمت چپی‌ام سیگاری‌ست یا نه) یا اصلن بخاطر فریب‌کاری پاسخ دروغ گفته باشد، بلافاصله می‌گوید:‌ «روان‌پزشک» و همه بیماران جایشان را با هم عوض می‌کنند. اگر هر کدام از بیماران جواب اشتباه ( غیر منطبق بر الگو) بگوید، باقی که متوجه می‌شوند هم از این قاعده استفاده کرده و بعد گفتن کلمه «روان‌پزشک» جابه‌جا می‌شوند. این قاعده از یک سو برای کشف برخی‌ الگوها کار روان‌پزشک را سخت‌تر می‌کند ( در همان مثال نفر سمت چپ: شخصی که تا پیش از این ادعا می‌کرد چشم آبی‌ست یکهو چشم قهوه‌ای می‌شود) اما در عین حال برای روان‌پزشک باهوش می‌تواند میان‌بری برای کشف الگو هم باشد ( چرا قبلن بیمار ادعا می‌کرد که چشمش آبی‌ست و الان یکهو چشم قهوه‌ای شد؟)

6 برای هیجان بازی بهتر است روان‌پزشک اولین دور بازی‌اش باشد و حتا این قاعده که بیماران در چه زمان‌هایی ناگهان می‌گویند » روان‌پزشک»‌ و همه جابه‌جا می‌شوند را هم نداند!

7 قبول دارم توضیح مکتوبش (مثل خیلی از بازی‌ها) ممکن است گیج‌کننده باشد، اما با قدم‌به قدم عمل کردنش دستتان می‌آید ماجرا چیست.

8 مدخل انگلیسی بازی/ How to‌ی بازی / ویدئویی که بازی را در یک جمع دوستانه نشان می‌دهد

9 ممنون از سعید که ویر این بازی را به جانم انداخت و  ممنون از سهیل که درخواست‌ام را پاسخ گفت و به خاطر این پست‌، مدخل ویکی‌اش را به فارسی ترجمه کرد.

§ 14 پاسخ برای یک بازی تازه: "روان‌پزشک"

 • درخت ابدی می‌گوید:

  من که بازی نکردم و گمون نمی‌کنم واسه ما که تجربه‌ی گروه‌درمانی نداریم، تجربه‌ی جالبی باشه.

 • امید غیایی می‌گوید:

  آقا ما این بازی رو میگیم سایکو.یکی از بازی های مورد علاقه جمعی مونه.البته با یکمی تغییر.خب البته مثل مافیا بازی کردن همه که با همه یه ریزه فرق داره.
  مثلا ما همیشه که جواب رو نمیدونیم نمیگیم روانپزشک.مثلا اگه من جای نفر سه تا بغلیم باش م و جواب سوالی رو ندونم و اشتباه جواب بدم همونکه سوال درموردشه میگه مثلا پِش و بعد ماها جامون رو عوض میکنیم.البته گای مثلا میشیم شخصیت های یه فیلم.بعد اونکه رفته بیرون باید حدس بزنه.
  یا مثلا گاهی خودمونیم و با یه چیزی بازی میکنیم وقتی داریم جواب میدیم.یا مثلا میشیم خودمون منتها پارسال همین موقع.
  حالا الان خیلی یادم نیس بقیه قانون ها رو.اما کلا بازی جذابیه.

 • محمد سرابی می‌گوید:

  البته باید اولش مطمئن باشید که اون آدمها واقعا یک توهم مشترک ندارند

 • امید غیایی می‌گوید:

  آهان.راستش ما یه بازی دیگه هم میکنیم که دیشب وقتی بازی میکردیم با خخودم گفتم احتمالا خوراک شماست.بهش میگیم معما بازی.
  یه نفر که البته بهتره قبلا بهش فکر کرده باشه میاد و مثلا میگه که یه کلبه کوهستانی هست،که یه جسد توشه و دوتا گلدون که یکیش خشکه و یکیش سالم.حالا باید بقیه بفهمند که ماجرا چی بوده و سوالها هم فقط باید طوری طراحی بشه که جوابهاش آره ونه باشه.
  خب تو این معماهه این بوده ماجرا که توفصل زمستونه و یه آدمی میاد تو و با یه تیکه یخ مثل قندیل میزنه یارو رو میکشه و بعدش هم یخ رو میندازه پای یکی از گلدونها ئو میره.واسه همین یکی از گلدونها آب میخورده و خشک نمیشه.البته میتونه ماجرا از این هم سخت تر باشه ها.این اولین سوال بازی ما بود.فکر کردم که احتمالا با ذهن خلاق شما این بازی به دردتون میخوره.بعد میتونید ماجرای سوالها رو پیچیده تر کنید وقتی که قلق بازی اومد دست رفقاتون.
  به نظرم خیلی بازی جذابیه.حسابی خلاقیت آدم رو به کار میندازه…

 • Sarah Benson می‌گوید:

  بازی مافیا چطوریه
  ؟

 • Sarah Benson می‌گوید:

  (خصوصی) چرا نمیشه افراد ی که عضو وردپرس نیستند اینجا پیغام بذارند؟

 • Sarah Benson می‌گوید:

  رمز و پسوورد میخواد برای وروود به وردپرس..من الان با اکانت فیس بوکم تونستم بیام وگرنه اسم و ادرس بلاگم رو قبول نمیکنه

 • goldeneverstand می‌گوید:

  سلام. مرسی از بازی جدید.. ما معتاد مافیا هستیم و هر دوهفته بازی می کنیم

این چیست؟

شما در حال خواندن یک بازی تازه: "روان‌پزشک" در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: