زمستان در راه است

اوت 13, 2011 § 10 دیدگاه

«زمستان در راه است» این جمله را مدام از دهان شخصیت‌های بازی تاج و تخت می‌شنوید و مدتی طول می‌کشد تا متوجه دلیل اضطراب‌شان شوید. زمستان «هفت اقلیم» چندین دهه طول می‌کشد. هستند کسانی که در زمستان به دنیا می‌آیند و می‌میرند. دوران سرما، تاریکی و نکبت با احتمال حمله همه موجودات شومی که «دیوار» سعی دارد جلویشان را بگیرد.

سریال تازه HBO استاندارد تازه‌ای در حوزه سریال‌سازی‌ست. بدون آن که تلاشی برای به رخ کشیدن عظمت‌اش بکند «عظیم» و پر وسواس است. بیش از بیست شخصیت اصلی جذاب که قصه‌شان همزمان روایت می‌شود با وسواس خیره‌کننده در رعایت جزئیات. جزئیات همه چیز. از جنس لباس‌ها تا عرق پیشانی بازیگران.

بازی تاج و تخت برگرفته از رمان‌های ترانه یخ و آتش نوشته جرج آر.آر مارتین در زمان و مکان نامعلومی از تاریخ می‌گذرد. شواهد نشان می‌دهد «هفت اقلیم» باید معادل اروپای فعلی باشد، گرچه نقشه‌اش چندان این ایده را تایید نمی‌کند. زمان داستان هم برمبنای لباس‌ها و معماری و فرهنگ عمومی باید در قرون وسطا بگذرد. با این حال اثری از مسیحیت یا کلیسا در قصه نیست که همچنان منافی این ایده است. «دوران قصه» چند صد سال بعد از نابودی آخرین اژدها می‌گذرد.تخم و اسکلت منسوب به موجودات افسانه‌ای بین مردم دست به دست می‌گردد اما هیچ کدام از آدم‌های زنده قصه به چشم خود اژدها ندیده‌اند. برخی باورش دارند و برخی به چشم افسانه به آن می‌نگرند. جهان بازی تاج و تخت ( مانند ارباب حلقه‌ها) خودبسنده و منحصربه فرد است. و هر تلاشی را برای انطباق با دوران یا مکان‌های تاریخی ناکام می‌گذارد.

بیش از نیم فصل اول صرف معرفی آدم‌ها، سوابق و جهانشان می‌شود. طی این مدت داستان آرام پیش می‌رود. البته که ابدن خسته نخواهید شد اما اگر بعد هر اپیزود عطش فوق‌العاده‌ای برای دیدن ادامه قصه نداشتید، تعجب نکنید.از اپیزود هفت به بعد آدرنالین هم یاور شما خواهد بود.

سریال در نمایش خشونت و برهنگی بی‌پروا و در قصه‌پردازی «جسور» است. ( کسانی که سریال را دیده‌اند می‌دانند منظورم از جسارت چیست. الان داریم با چشم و ابرو با هم حرف می‌زنیم و خودمان را جلوی شما کنترل می‌کنیم که هی نگوییم:» ااا. دیدی لامصب چه کار کرد؟!» )

و سرانجام بازی تاج و تخت بهانه مغنتمی‌ست که از عطش فصل دومش هم که شده تا آوریل سال آینده زنده بمانید.

این شما و این:

  تورنت فصل اول

زیرنویس فارسی فصل اول

کتاب ترانه یخ و آتش ( ترجمه فارسی) جلد اول و ترجمه فصل به فصل جلد دوم

کتاب ترانه یخ و آتش ( زبان اصلی) سه جلد اول  و جلد چهارم

3 اینفوگراف کاربردی :  +  +   +

و باز هم درباره سریال و کتابها ( به فارسی) 

نوشته یک پزشک درباره سریال

§ 10 پاسخ برای زمستان در راه است

 • درخت ابدی می‌گوید:

  شاید مال شمال اروپاس که خبری از مسیحیت نیست. اگه اشتباه نکنم، آخرین کشوری که مسیحیت واردش شد ایسلند بود، اونم قرن دوازدهم.

  • خواب بزرگ می‌گوید:

   بیشتر به نظر می رسد مکان و زمانش خیالی است. چون شمال هفت اقلیم شبیه شمال اروپاست. اما جنوب سرزمین نمی تواند شمال اروپا بوده باشد

 • ناشناس می‌گوید:

  ای دست گلت درد نکنه با این‌همه لینک به‌درد بخوری که گذاشتی 🙂

  • سندباد می‌گوید:

   منم می خواستم همینو بگم !
   +
   بازم از این ثوابها بکنید ! بسیار محتاجیم . سلیقه تون بدجوووووووووور عالیه .

 • ali می‌گوید:

  سریال Carnivale را دیدی؟ یکی از عجیب و غریب ترین سریال هایی هست که دیدم ولی واقعا فقط لاست هست که حس و حال آدم رو میزون می کنه. باید این سریالی که معرفی کردی رو هم ببینم. اگر حال و هوای ارباب حلقه ها رو داشته باشه که معرکه است.
  سریال اسکورسیزی رو چه طور، اونو ندیدی؟

 • پوریا می‌گوید:

  Breaking Bad رو هم حتما ببینید. الان در فصل چهارم به سر میبره. خیلی کاره خوبیه
  دیدنش به طرز وحشیانه ای توصیه میشه

 • sindbad می‌گوید:

  خیلی خیلی ممنون بابت معرفی ها .
  مامانی رو ندیده هم دوستشون داشتیم حالا که عکسشونو دیدیم بیشتر … خدا رحمتشون کنه و به ما هم جرات بده تا می تونیم از دریچه دید این چنینی به زندگی نگاه کنیم

 • مرضیه می‌گوید:

  سریالو دیدم ، اوایل تیتراژشو رد می کردم ولی اواسط به دو دلیل کامل نگاه کردم ، یکی اینکه آهنگ تیتراژ و سریال دیوانه ام می کرد درست مثل فرار از زندان بعد فهمیدم این رو هم رامین جوادی ساخته ( غرق در ذوق شدم اون لحظه ) . معرکه نیست؟
  دوم اینکه چندتا اپیزود که دیدم دلم می خواست مکان های فیلمو رو نقشه هم ببینم ، دقت تو جزئیات در تیتراژش هم خیلی جالب بود

  در کل ممنون که معرفیش کردی

 • ستاره می‌گوید:

  سريال برهنه ايه … غريزه ها انگيزه ها آدما …

این چیست؟

شما در حال خواندن زمستان در راه است در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: