تیپ‌شناسی مردان مقاومت‌ناپذیر

مه 19, 2011 § 39 دیدگاه

 

هر سال چندین هزار تن ادکلن مصرف می‌شود،‌ کارگران معادن کنگو جانشان را برای استخراج الماس کف دست می‌گذارند و صاحبان گوچی و تولید‌کنندگان ویاگرا ثروتمند‌تر می‌شوند تا عده‌ای مرد بخت‌برگشته به معجزه عطر و الماس و کت و شلوار و قرص‌های جادویی در دل سنگ زنانی راه پیدا کنند. مردانی که نیاز نبود اینقدر برای دلبری به زحمت بیفتند. کافی بود قواعد اصلی را بدانند.کدام مردان می‌توانند بی‌زحمت افزودنی‌ها جذاب باشند؟

 

1. رندان:

همچنان که از نامش پیداست به شخم‌گیرنده جهان است. وسط فجایع می‌تواند بخندد.بذله‌گو و نکته‌سنج است. کمی کودک است.مردی‌‌ست که همیشه می‌تواند شانه زن را بگیرد و بگوید: «چیزی نیست عزیزم». رسوم و قواعد و بدبختی‌های نامنتظر هیچ وقت دست و پایش را نمی‌بندند. همیشه پتانسیل رویا پردازی و دیدن افقی را دارد که زن همراهش دوست دارد ببیند. نکته مهم این که مبادا این به شخم‌گیری را با شلختگی و بی‌مبالاتی قاطی کنید. مرد رند جذاب علی‌رغم بی‌توجهی‌ش به دنیا به شکل پارادوکسیکالی هم خوش‌پوش است هم مبادی آداب.و اتفاقن همین پارادوکس او را جذاب‌تر می‌کند. او از همان‌هاست که دم هر دری می‌گویند :»لیدی‌ز فرست» و قند در دل 83٪ زنان آب می‌کنند.اگر شما فقط کودک بذله‌گو باشید و حواستان به این چیزها نباشد به هومر سیمپسون بدل خواهید شد.

شاه‌نمونه این تیپ رت‌باتلر و اغلب تیپ‌های دیگر کلارک‌گیبل است .

همچنین تیپ کلاسیک جک‌نیکلسون و جرج کلونی و در نمونه‌های جدیدتر تا حدودی برادپیت جز این دسته‌اند. به شکل خفیف‌تر و در بازیگران ایرانی امین حیایی و مهران مدیری در این دسته قرار می‌گیرند.

                       

 

2. غم دو عالم:

این گروه تنها و تلخ‌اند و رفتارشان با زنان گاهی تحقیرآمیز جلوه می‌کند. انگار رازی را از جهان می‌دانند که محکومند به تنهایی بار سنگینش را به دوش بکشند.مزاجاً افسردگی مزمن دارند. با این حال مثل تیپ اول چیزی نمی‌تواند آزارشان دهد. نه به این خاطر که پتانسیل شوخ‌طبعی دارند. چون آلریدی گویا چنان آزرده‌اند که دردسرهای دنیا برایشان قطره زهر است در دریای شوکران.ا غلب متهم‌اند به غرور یا حتا مردسالاری. به لحاظ ذهنی و تیپ ظاهری اولد فشن‌اند. سوگوار و پیروی سنت‌های جهان از دست رفته. جذابیت این مردان عبوس چیست؟‌ کام آن.آنها (خواسته یا ناخواسته)در حال مخابره این مورس مخفی‌اند که : دژ فتح‌ناشدنی مرا فتح کنید!

شاه‌نمونه این گروه همفری بوگارت است در اغلب نقش‌هایی که بازی کرده ( و اساساً کارآگاهان جذاب نوآر جز این دسته‌اند)

در نسل بعد از او آل‌پاچینو مشخصاً جز این دسته است.میان بازیگران ایرانی نقش‌های بازیگران کیمیایی ( و خودش؟) واجد این ویژگی‌هایند.

                 

 

3. جانی‌دپ:

جانی‌دپ پدیده است. چون قواعد کلاسیک جذابیت مردانگی را به هم زده.او  ابتدا هم ژانر دسته‌ای از بازیگران جوان دهه نود – مثل کیانو ریوز- در نقش‌های جنسیت‌زدوده شده بازی کرد. مردانی که دقیقن نه مرد بودند و نه کاملن خضلت زنانه داشتند.انگار حوصله زنان نسلی از مردان کلاسیک سر رفته بود و شخصیت مرد اصلی فیلم تایتانیک شد بچه‌خوشگلی که جذابیت‌هایش اتفاقن از سر جذابیت‌های زنانه بود. جانی‌دپ در دوران سوپراستاری مخنث‌ها دیده شد اما خیلی سریع نشان داد فقط یک مرد ظریف دیگر نیست. او به شکل عجیبی وارث خنده‌های بی‌خیال کلارک‌گیبل و توداری و رازآمیزی بوگارت بود. و در دزدان دریایی کارائیب کاملن تیپ سوم مردان جذاب را آفرید.

مردان کلبی‌مسلک عجیب.گیگ‌هایی که گرچه از قواعد جاری سر درنمی‌آورند اما باهوش‌اند و همیشه شگفتی در آستین دارند. هم به قدر مردان تیپ دوم کم‌گواند و هم به شیوه مردان تیپ اول به جهان و هر چه در او هست بی‌توجه‌اند. با بارانی و ژیله و کت چندان سازگار نیستندتیپ ظاهری آنها رنگ و بویی پست‌مدرن دارد. ممکن است شاپوی فدورای دهه چهل را همراه تن‌پوش رنگی تبتی بپوشند و تعدادی انگشتر تونس‌ی دستشان باشد. آنها آمده‌اند بگویند: «هی بچه‌ها! جهان جای عجیبی‌ست!»

این‌ ژانر تازه متولد شده و هنوز اول راه است. جز خود جانی دپ که شماره عضویت‌اش یک است هنوز چهره شاخص و مهم دیگری ندارد. اما می‌توان پیش‌بینی کرد این گروه بزودی مردان مرد چند دهه آینده باشند.

 

…خب حالا باید چه کار کنیم؟ شبیه اینها شویم؟  کار زشتی نیست؟ 

بگذارید این خبر خوش را بگویم که بازی‌های جنسیتی دو طرف قرار است ادویه‌های خوشمزه کننده باشد. قرار نیست فی‌النفسه اصالت اخلاقی داشته باشد.( تا حالا زنی را سر صبح که سر از بالش برمی‌دارد دیده‌اید؟)  بنابراین زمین جذابیتی که خداوند برای آدمیان قرار داده ،گسترده است. بروید و یک جورهایی جذاب شوید.

§ 39 پاسخ برای تیپ‌شناسی مردان مقاومت‌ناپذیر

 • محمد امین می‌گوید:

  خیلی جالب بود. ولی فکر کنم تیپ های دیگری هم از این نوع مردها داشته باشیم. نه؟

 • محمد می‌گوید:

  دوستی دارم که به جانی دپ می‌گه «اون افغانی کوسه‌هه» و آبجی خانوم‌ها شیون‌ها می‌کنند و ناسزاها می‌گویند

 • ستاره می‌گوید:

  دلگرمي خوبي نبود براي آقايونا… اينا مال تو فيلماس 🙂 و بقيه چي؟ زوروي والت ديسني، ارنولد، بروس ويليس، لئو، رقيب عشقيش تو تايتانيك، … آقا ليستتونو تكميل كنين ما يه نفس راحت بكشيم

 • هدی می‌گوید:

  نمیشه هر سه مورد را در یک نفر گنجاند؟؟؟از اولی و سومیش بیشتر داشته باشه لطفا:)

 • ر. محمودی می‌گوید:

  به نظرم می آد که براد پیت رو نمی شه در دسته ی اول جا داد. حداقل من هیچ نقشی ازش به یاد ندارم که مثلا شبیه جک نیکلسون دنیا رو به تخمش گرفته باشه..
  دیگه اینکه احساس می کنم مورگان فریمن رو می شه در دسته ی دوم جا داد. مخصوصا اون نقش جادویی ش رو در هفت

 • درخت ابدی می‌گوید:

  مورد سوم بستگی به کار کردن با کارگردانای متنوع داره، وگرنه جانی دپ هم اگه «روانی» رو بازی کرده بود، می‌تونست یه آنتونی پرکینز بشه و درجا بزنه.

 • مهسا می‌گوید:

  جالب بود، ولی همفری بوگارت کجا و کیمیایی کجا؟!
  کلارک گیبل کجا و امین حیایی و مهران مدیری! کجا؟!

  این مردان متاسفانه نمونه مشابه داخلی ندارند!

 • نیلا می‌گوید:

  ۸۳٪ از زنان؟ آمار قلابی بارنی استینسون؟

 • jack morrison می‌گوید:

  اون چند خط اخر پستتو شدیدا کامل کرد دادا

 • sepideh می‌گوید:

  che jaleb…morede sovom case morede alagheye 2khtaraye daneshgahi …cheghadr be mehran modiri miad jozve gorohe aval bashe .

 • Helen می‌گوید:

  17٪ بقیه هم قند تو دلشون تبخیر می شه.
  فکر می‌کنم آلپاچینو یه رگه هایی از دسته‌ی اول رو هم داره. هوم؟
  و لایک اختصاصی به پاراگراف آخر.

 • عوارض جانبی می‌گوید:

  1. آقای روحبخش جواب متن » به غول آخر سلام کن» شما را در وبلاگم دادم (خواب دیگران را آشفته می کنم، پس هستم)
  2. شما شعرهای مولانا را تبیین می کنید یا روش بالا میاری؟
  3. این همه روحیه حق به جانب و خلقیات افراطی شما جای شگفتی دارد

 • عوارض جانبی می‌گوید:

  1. آقای روحبخش جواب متن «به غول آخر سلام کن » شما را در وبلاگم دادم(خواب دیگران را آشفته می کنم ، پس هستم)
  2. شما شعرهای مولانا را تبیین می کنید یا روش بالا میارید؟

 • میم می‌گوید:

  :)خیلی عجیبه که مصداق این حرفهات راجع به قدیمی ها بیشتر صدق می کنه!نمی دونم فقط مردهای فیلمهای قدیمی این ریختی بودن یا کلاً مردهای قدیمی آدمهای جذابتری بودن!البته این راجع به زنها هم صدق می کنه!مثلا عمرا آنجلینا جولی رو بتونی با اسکارلت اوهارا مقایسه کنی

 • ZZ می‌گوید:

  تکلیف بارنی این وسط چیه؟ همین استینسون رو می گم توی کدوم دسته است؟

 • ZZ می‌گوید:

  تکلیف بارنی چی می شه این وسط؟ همین استینوسن توی کدوم دسته قرار می گیره؟

 • شایان می‌گوید:

  دنیای هنر رو ول کن ..
  مادمازل هایی که من دیدم واسشون یک زبون یک متری و رویی مثل ته دیگ کفایت می کنه.

 • س.ن می‌گوید:

  در کل زنا از مردایی که سگ محلشون کنن خوششون میاد و بسیار قد و مغرور و در ظاهر غول در خانه گوسفند

 • س.ن می‌گوید:

  از شوخی گذشته تحلیل جالبی کردی (:

 • رها می‌گوید:

  علاوه بر دسته جانی دپ…دسته چهارمی هم باید وجود داشته باشه به اسم خاویر باردم….این مرد زمخت خواستنی….

 • فرهاد یلدا می‌گوید:

  خوب گفتی اقا.یه گروه دیگه هم هستن مثه ما که کلا علی غصه خور می باشند بدون اینکه توجهی را تور کنند.ای داد

 • فرزانه می‌گوید:

  من نگران شدم…از هر سه تیپ بیزارم!خصوصا دسته اول که حوصله ادب و تواضع مزخرفشان را ندارم

این چیست؟

شما در حال خواندن تیپ‌شناسی مردان مقاومت‌ناپذیر در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: