آیا کسی پشت پرده به ما توجه دارد؟

آوریل 22, 2011 § 23 دیدگاه

1 در قسمت 22 پسرشجاع دقیقه 2 نمای بالا را می‌بینید.همچنان که مشخص است پوزیشن خانم‌کوچولو دقیقن با چشم‌جهان‌بین فراماسون‌ها مطابقت می‌کند. 22تقسیم بر دو هم که می‌شود 11. لابد می‌دانید که 11 عدد مقدس فراماسون‌هاست. البته از خنده معنی‌دار کاراکتر پسر شجاع در این نما هم نباید گذشت.باز همچنان که مشخص است لباس پسر شجاع تنها یک بند آن هم در سمت راست دارد که تداعی‌کننده نماد هرم در فراماسونری‌ست. نکته جالب توجه دیگر این که نام اصلی سریال Don Chuck Monogatari است. که اگر don را برعکس کنیم می‌شود nod که مشخصن با کلمه nude  هم آواست. به نظر شما طبیعی‌ست که هیچ‌کدام از شخصیت‌های این سریال بیش از یک تکه لباس ندارند؟ می‌بینید که فراماسون‌ها با فراست در حال تبلیغ عیان برهنگی و بی‌بندوباری در کارتون‌ها و فیلم‌هایشان هستند.

2 بازار تحلیل(؟)‌هایی مشابه آنچه خواندید این روزها در ایران گرم است.تئوری توطئه زاویه دید تازه‌ای نیست. به ایران هم منحصر نمی‌شود. همیشه کسانی پیدا می‌شوند که اصرار دارند حوادث پس‌ای دارند و دستان قدرتمند فراماسون‌ها (یهودی‌ها، انگلیسی‌ها، مسلمانان، کارتل‌های نفتی، هالیوود و…) هدایت‌گر اصلی سرنوشت بشر است. همیشه هم در زمان‌های پر التهاب و دلهره تئوری‌های توطئه پرخریدارترند.چه امریکای بعد یازده سپتامبر چه ایران حال ما.

آیا توطئه وجود دارد؟ آيا ما بازیچه لابی‌های قدرتمند جهانیم؟

3 معلوم است که مفهومی به نام توطئه چیز پرت و بی‌ربطی نیست. خیلی وقت‌ها بشر انگیزه‌ها و ابزار تبانی با گروهی به قصد رسیدن به هدفی را دارد. اما این تعریف بی‌در و پیکر به ما اجازه می‌دهد هر اتفاقی را در جهان توطئه قلمداد کنیم؟‌ پوپر دو معیار عملی برای محک زدن اتفاقات مشکوک به توطئه دستمان می‌دهد. او اعتقاد دارد در مواجهه با هر موضوع مشکوک به توطئه باید از خودمان بپرسیم:‌1. آیا توطئه‌کنندگان قادر به کنترل ( پیش‌بینی و بهره‌برداری) از نتایج توطئه خود بوده‌اند؟  2. آیا می‌توان توطئه را (نظر به تعداد آدم‌های درگیر در آن ) محرمانه نگه داشت؟

4 همه کسانی که خدمت‌ اجباری رفته‌اند می‌دانند به دور از اهمیت درجه‌بندی نامه‌های اداری ( محرمانه، فوق محرمانه،‌سری)  اغلب تصمیمات پیش از ابلاغ – گیریم با دقت پایین -همه جا می‌پیچید. همه که فرماندهان ارشد وفادار ستادی نیستند.  درهر حرکت جمعی همیشه تعداد زیادی سرباز خرده‌پای صف هم هستند. که نه به اندازه فرماندهان خود به حفظ اسرار مقیدند و هم بخاطر تاثیر تصمیم بالادستی‌ها روی حال و روز خودشان همواره نسبت به این تصمیمات تازه کنجکاوند.بنابراین  لاپوشانی یک توطئه در سطح جهان – که نیاز به ساکت کردن تعداد زیادی نیروی عملیاتی کوچک دارد- کار ساده‌ای نیست.از طرف دیگر در بسیاری از این تئوری‌های توطئه – مثلن گردهمایی محرمانه‌ سالانه اسپانیا که  معتقدند تصمیمات اقتصادی و نظامی بزرگ جهان آنجا گرفته می‌شود- نیاز به قدرت پیش‌بینی کامل زنجیره دومینویی دارد که مثلن راه انداختن جنگ در یک کشور خاورمیانه یا برخورد هواپیما به برج‌های دوقلو ایجاد می‌کند. اگر این جنگ‌افروزی – که باید با لاپوشانی کامل انجام شود- باعث فروش تسلیحات و افزایش قیمت نفت می‌شود، چطور می‌شود جلوی همه عوارض دیگرش – مثلن درگیری‌های نامطلوب در کشور همسایه، اعلام جنگ ناخواسته- را گرفت؟

5 نوع دیگری از تئوری‌های محبوب درباره «‌دعوای زرگری» است. دعوای ساختگی که به قصد «سرگرم کردن» مردم از طرف مراجع قدرت ساخته می‌شود. راه منطقی ساده‌ای هم برای درک ساختگی بودن این جور دعواها وجود دارد.  آیا عوارض این دعواها برای طرفین بیش از منافعش نیست؟ دعوای زرگری بیشتر مال تاک‌شوهای تلویزیون است که به قصد گرم کردن بازار رسانه سر موضوعات بی‌اهمیت جنجال می‌کنند. اما آيا دو مقام رسمی ممکن است در حضور مردم و رسانه ریسک انجام دعوای زرگری را بپذیرند؟‌ در اغلب موارد جواب منفی‌ست. خطر ریزش نیروهای خودی، چند شاخه‌گی و انشعاب، از بین رفتن مقبولیت نزد افکار عمومی، خطراتی هستند که به ندرت سیاست‌مداران درباره‌اش ریسک می‌کنند. گو این که برای «سرگرم کردن» افکار عمومی کارهای ساده‌تری مثل رو کردن یک پرونده قتل جنجالی یا نوسان قیمت پنیر وجود دارد.

6 کسانی که طرفداران سریال‌های معمایی‌اند حتمن با «کمپانی»‌آشنایی دارند. جایی که معمولن از سیزن سه به بعد وارد سریال می‌شود و مرکز همه خرابکاری‌ها و جنایات قبلی‌ست. یک جور دکتر موریارتی سازمانی که سر رشته‌های جهان را به دست دارد. استفاده از مفهوم «کمپانی» که همه توطئه‌ها زیر سر اوست یک ترفند دراماتیک شناخته شده برای محبوب کردن سریال‌هایی‌ست که با بحران تماشاگر روبرویند. فیلمنامه‌نویسان به تجربه دریافته‌اند که تئوری توطئه برای آدمیزاد جذاب است.

7 چرا تئوری‌های توطئه اینقدر محبوب و قانع‌کننده اند؟‌

8 شاید ضعف ما در مقابل تئوری‌های توطئه بخاطر جهل ناگزیرمان نسبت به جهان است. شاید یادآور دورانی از زندگی‌ پسارحمی است که جهان مبهم و غیرقابل پیش‌بینی بود و پشت همه اتفاقات شگفت‌انگیزی و بی‌ربطی که برایمان می‌افتاد ( گرسنه بودیم و سیرمی‌شدیم، کثیف بودیم و تمیز می‌شدیم، هاله آبی‌رنگ بالای سرمان – عروسک‌مان- غیب شده بود و بعد ظاهر می‌شد) دست پنهان کسی بوده.

9 و شاید هم نه. شاید خوش‌باوری ما به دست‌های پشت پرده برای التیام این حقیقت گزنده است که ما در جهان » رها »  شده‌ایم و کسی به فکرمان نیست. امید کوری‌ست که شاید این هاویه – و زندگی ما – برخلاف ظاهر درهم‌برهمش،‌م عنا و مفهومی دارد. چه باک اگر خط و ربط‌ اش شیطانی و بدخواه باشد، دست‌کم از این آرام خواهیم بود که موجودات تنهای بدبختی در جهان لایتناهی نیستیم.

§ 23 پاسخ برای آیا کسی پشت پرده به ما توجه دارد؟

 • فرزاد.خ می‌گوید:

  بسیار عالی.
  هوم. من کلاً با این شر نمادین و قدرتمند و ماورایی که گاهی اوقات ملت پیروزیش رو تو فیلم با مدرن بودن و واقعی بودن فیلم اشتباه می گیرن به شدت مشکل دارم.
  واقعیت اینه که تو زندگی واقعی نه یه نیروی شر خیلی مهیبی هست و نه یه نیروی خیر عظیم. همه چیز یه سیر بینابینی داره. آدم یاد ویکنت دو شقه شده می افته موقعی که ملت بین یه شر و خیر ماورایی گیر افتادن و در عذابن چون هیچ کدوم از نیمه ها حقیقی نیستن.
  خب الان هم بعد از آشویتس هم به راحتی شعر می گن و اتفاق خاصی هم نیفتاده. نه بمب اتمی و نه جنگ سر منجر به نابودی دنیا و جنگ جهانی سوم نشد. حتی شک دارم اگر وقایع کوبا موجب جنگ جهانی سوم می شد واقعاً جنگ هسته ای در می گرفت. به نظرم دنیا به تعبیر پزشکا یه مکانیسم خود تنظیمی داره که به هیچ چیز زیادی اجازه ی خودنمایی نمی ده.
  و خب شاید زمانش رسیده باشه که یکی این کمپانی های هیولا شکل رو هجو کنه. شاید یه کمپانی که بیشتر از همه ی شخصیتای داستان در برابر تصمیمات مقابلش بی دفاعه و این که اساساً تمام نقشه هاش بدون دخالت قهرمان ها بر اثر شانس و تصادف خراب می شه.
  پ.ن: من جداً به منطق این افرادی که تئوری های توطئه ی فراماسونی سر هم می کنن غبطه می خورم. چون به غیر از دو تا دلیلی که شما ذکر کردید اول این که جرئت اظهار نظر در مورد هر چیزی که اطلاعی درباره ش ندارن به خودشون می دن و از ربط دادن هر چیزی به چیز دیگه ابایی ندارن. ثانیاً شاه بیت تمام استدلالاتشون هم چیزی تو این مایه هاست که حالا اگه این حرف رو باور کنی ضرر نمی کنی یعنی چیزی تو مایه های این که اگه باور کنی سمورها پرواز می کنن و روزی دوباره عرض کهکشان راه شیری رو طی می کنه ضرر نمی کنی و خب انگار در درجه ی اول خودشون هم قبول دارن کل ماجرا بیشتر از یه شوخی بی مزه نیست. و خب جذابیت دیگه اش هم اینه که اگه حرفشون رو قبول نکنی تو رو جاهل، نادان و ستون پنجم می دونن.
  و خب یه سوالی همیشه ذهن من رو به خودش مشغول کرده. آیا باور داشتن به یه توطئه ی جهانی خودش یه مذهب به شمار میاد یا بالعکس هر مذهبی بر این اصل استواره؟

 • ستاره می‌گوید:

  8 و 9 محشر بود. چقدر اين حس موجود تنهاي بدبختي در جهان لايتناهي بودن دردآور بود قديما … نه اينطوريام نبايد باشه … اگر كسي هست، چه پشت پرده چه بي پرده، يعني يهمون توجه ميشه. آخرين عارف نازنيني كه ديدم، گفت ببينين بچه ها و با گچ روي تخته گرين نوشت: دنيا يه ضيافته .

 • وحید می‌گوید:

  عالی، بجا، دل خنک کن، منطقی، آخیییییییییییش، دست نویسنده ش درد نکنه

 • محمود می‌گوید:

  مطلب جالبی بود سروش روحبخش عزیز.
  رمز گونگی همیشه برای آدمی زاد جذابه، فکر می کنم کمتر کسی باشه که وقتی با اسطوره شناسی تطبیقی سر و کارش بیفته برقی از لدت و کنجکاوی توی چشم هاش نیاد. موضوعات جالبی هستند و تئوری های توطئه هم همیشه رد کردنی نیست، اما این مسائل هم مثل چیز های دیگه می تونن دچار ابتذال بشن که متاسفانه تو کشور ما این اتفاق به خوبی داره می افته.
  توی دانشکده ی ما دائم پوستر هایی روی دیواره – با اطلاعات ضد و نقیض و گاه درست – از موضوعات مثل شیطان پرستی و… و مشکل این جاست که دوستانی که دست به این اقدام می زنن هیچ آگاهی ای نسبت به موضوعی که دارن سنگش رو به سینه می زنند ندارن. قبل از مطرح کردن تئوری توطئه های این چنینی لازم حد اقل ما یه رشته ی نماد شناسی تو دانشگا های ایران داشته باشیم، یا حد اقل اسطوره شناسی کمی از این حالت انجماد در اومده باشه. وقتی که هیچ همایشی راجع به اسطوره ها، نماد ها، دستگا ها ی قدرت و… بر گزار نمی شه چطور می تونیم این همه همایش ها و نشست ها و میتینگ های بررسی موضوعاتی رو داشته باشیم که حتی دانشش در حد مقدماتی هم گرد آوری نشده و اطلاعات مسببانش حتی اندازه ی یک سرچ کوچیک توی اینترت و دانشنامه های عمومی نیست!

 • babreeflij می‌گوید:

  جالب بود. ولی کسایی که به تئوری توطئه معتقدند انتقاد از تئوری توطئه را هم بخشی از توطئه میدانند! با این جماعت اساسا نمی شود بحث کرد.
  خداوند سیاست و دانشگاه را از دست انسان های نادان نجات دهد

 • خیال بند می‌گوید:

  مطلب فوق العاده خوبی بود.یکی از دلایلش شاید عدم توانایی ما تو آنالیز دقیق اتفاقات دور وبر ماست که چون تحلیل اون سخته و نیاز به دانایی(اطلاعات) و مهارت داره با زدن یه برچسب ساده ذهنمون رو از افکاری که قابلیت تحلیل و فهشو نداره راحت کنیم.مثلا در زمان قدیم موجودی به نام آل برای این وجود داشت که توانایی درک علت مردن نوزاد و چرایی اون وجود نداشت.در عصر حاضر با اینکه اظلاعات وجود دراه اما بازهم بعت این باور که این اطلاعات درجه دو هستند سایت هایی مثل تابناک و. .. اینهمه بازدیدکننده داره.

 • jack morrison می‌گوید:

  جانا سخن از زبان ما می گویی….

  دمت داغ

 • NOBODY می‌گوید:

  بد نیست یه چاقو برداری چشم خودت هم از کاسه در بیاری خیلی شبیه اون چیزیه که توصیف کردی ، برو بیل بزن سیب زمینی بکار شیکم ملتتو سیر کن تا اینکه امامتون برسه

 • روح اله آقاصالح می‌گوید:

  نكته ديگر اين است كه عده اي همواره مخالف منابع قدرت و نظام حاكم هستند. اين افراد ممكن است دانشمنداني چون نوآم چامسكي يا هنرمنداني مثل مايكل مور يا تحليلگراني از اين دست كه در بند اول خوانديد يا سازندگان فيلم به سوي ظهور يا سياستمداراني چون بن لادن و يا روحانياني چون خميني باشند. اين افراد در هرصورت ضد آمريكا يا آنچه خودشان نظام سلطه(استكبار) مي خوانند مي انديشند اما خواسته يا ناخواسته در مسيري قرار مي گيرند كه آمريكا، ضهيونيسم، فراماسونري و… را ابرقدرتي معرفي كنند كه بسيار مكار و هوشمند است و خيلي پيچيده فكر مي كند. اتفاقاً همين منابع قدرت از اين طرز فكر استقبال مي كنند چرا كه به نوعي دارند ايشان را تكبير مي گويند و بزرگ مي دارند.
  مثلاً خوب مي دانيم كه كودتاي 28 مرداد تنها به دست آمريكايي ها صورت نپذيرفته، بازاريان و فدائيان اسلام و كاشاني و شعبان بي مخ ها نيز عليه دولت مصدق نقش اساسي ايفا كرده اند. اما چامسكي و جمهوري اسلامي و… دوست دارند اين را رفتار موذيانه ي دولت ايالات متحده و بريتانيا معرفي كرده و به نوعي بدي هاي خودمان را نيز از آمريكا بدانند. بدين ترتيب نه تنها منبع خوبي ها آمريكاست بلكه منبع بدي ها نيز آمريكا، صهيونيسم و فراماسونري است.

 • سپیده می‌گوید:

  این عالی بود …عالی بود 🙂

 • ناشناس می‌گوید:

  ما مردم دنیا را ساده تر می خواهیم. دیو سپید و رستم همچنان یک تقسیم بندی دوست داشتنی محسوب می شود.

  (استاد ممنون – جالب بود)

 • zz می‌گوید:

  یعنی واقعنی طرح توطئه خودش یه توطئه اس؟

 • مهدی می‌گوید:

  سلام
  توصیه میکنم کتاب کمیته سیصد رو بخونید و مستند ظهور ( خارجی هست) رو ببینید

این چیست؟

شما در حال خواندن آیا کسی پشت پرده به ما توجه دارد؟ در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: