ریموت کنترل در جیب خودت است

دسامبر 2, 2010 § 14 دیدگاه

رستم زال ار بود وز حمزه بیش

هست پنهانی اسیر زال خویش

آنکه عالم مست گفتش آمدی

کلمینی یا حمیرا می زدی

روز مبارزه با خشونت علیه زنان گذشت. موضوعیت‌اش که از بین نرفته

بدیهی است که قوانین نباید دست مردان را در اعمال خشونت علیه زنان باز بگذارند ( دست هیچ‌کسی را علیه هیچ‌کسی در واقع) اما یک چند موردی آشنایی و مجاورت کاری با زنان تحت ظلم شوهر،  بهم نشان داد این زنان- اگر  فرض کنیم  تمایلات مازو نداشتند- به کل از توانایی‌هاشان بی‌خبر بودند.

گروه‌ها و انجمن‌های ضد خشونت و فمینیست‌ها موازی با تلاش ( بی‌نتیجه) برای تغییر قوانین موجود،می‌توانند به زنان استفاده از ریموت کنترل هولناکی را که خدا در جیبشان گذاشته یاد بدهند. بهشان نشان بدهند ترکیب برخی دکمه‌های این ریموت، هولناک‌ترین هیولاها را از پا می‌اندازد. بهشان یاد بدهند کهن‌الگوی مادر اینقدر قدرتمند است که نه دادگاهی حریفش است نه کمربندی. بگویند گاهی یک تشر زدن مادرانه ( جورابت رو بذار دم در) یا ابراز محبت کوچک ( آب می‌خوری؟) همه این مردان  را چون کودکان رام و خلع سلاح می‌کند.

خیر! ساده‌انگاری نیست. مردی که زبانش با زن خشونت فیزیکی‌ست یعنی چنان روان بدوی دارد که اتفاقن با همین چیزها به سادگی موم می‌شود.

زنان برای مغلوب کردن مردان سرکش لازم نیست فم‌فتال باشند، هدیه تهرانی باشند، مونیکا بلوچی باشند.  خلقت -دست کم در این مورد- به قدر کفایت عادل بوده که به ازای کپه‌های چربی و پروتئین مردانه ، افسونی به زنان ببخشد که آدم‌ها به اندازه عمر بشریت بخاطرش جنگیده‌اند، خودشان را فدا کرده‌اند، درباره‌اش خیال‌بافی کرده‌اند و شعر گفته‌اند….

آدم‌ها شاید سزاوار شرایطی که برشان رخ داده نباشند، اما در پابرجایی آن در زندگی‌ شخصی‌شان حتمن مقصرند.

پ ن چند ساعت بعد : اعتراف می‌کنم موقع نوشتن اینها به یاد همان چند موردی بودم که گفتم . همه‌شان آدم‌های بالغی بودند و روابط‌شان همسری یا دوستی بود. از جنس رابطه دختر و پدر نبود. این ریموت کنترل تا جایی که من می‌دانم خیلی در پدرها کارساز نیست متاسفانه. شاید علتش این باشد که ریموت آنها دست کس دیگری است…

پ پ ن: البته مردی که باید خرش کرد، که باید از ریموت علیه اش استفاده کرد، همان نره‌ای ست که به خودش جسارت می‌دهد روی دیگری-تو بگو زن- دست بلند ‌کند. اولین توصیه این است که اصلن وارد همچین رابطه ای نشد. توصیه دوم هم همین است. سومیش این است که اگر وسط همچین رابطه مریضی کسی گیر کرد دو پای دیگر هم قرض کند و بزند به چاک اما در فاصله به چاک زدن از دست این موجودات ریموت کنترل به درد می خورد.

§ 14 پاسخ برای ریموت کنترل در جیب خودت است

 • نازنين می‌گوید:

  از اينكه گاهي در ازدحام ذهنهاي فقير كسايي رو ميبينم كه گاه ذهنشون رو ميبندن به روي انچه وارشون شده به هر دليلي و يه نيم نگاهي به گوشه كنار واقعيتهاي حصر شده ميندازن ، كمي اروم ميشم يه نفس راحت ميكشم شونه هام و بالا ميندازم و ميگم ممنون كه هنوز بعضيا دران فكر ميكن

 • zan می‌گوید:

  پیداست که حسابی توسط یک زن کنترل شدید از این که انقدر به توانای ما زنها باور دارید خوشحالم حق با شماست اکثر ما نمی دونیم چطور باید با مردها رفتار کنیم و جایی هم نیست که یاد بگیریم

 • […] This post was mentioned on Twitter by niloufar , hot_blog. hot_blog said: خواب بزرگ: ریموت کنترل در جیب خودت است http://bit.ly/exisbL […]

 • mimilnan می‌گوید:

  zan ra agar chehre amode boody, peyvaste oo ra mazan nam boody …na zan
  (baba afzale kashani)
  p.n: hala soroosh jan be man bego che meqdar az in negah da ma melat monde hanooz?
  ba ehteram

 • درخت ابدی می‌گوید:

  این کتاب هم شاید به کار بیاد:
  «نمادهای اسطوره ای و روانشناسی زنان»(انتشارات روشنگران).

 • مهشاد می‌گوید:

  نمیدونم شاید یک اعتقاد فیمینیستی شدید باشه ولی واقعا درگیر این موضوع هستم که یک زن هرطور که رفتار کنه ولی باز اون ارتباط ایده آل بوجود نمیاد چون این ارتباط از جهت مرد تغذیه نمیشه…(البته ایده آل که مسلما بوجود نمیاد!)

 • پونه بریرانی می‌گوید:

  خواندن کتاب زنانی که با گرگ‌ها می‌دوند هم خالی از لطف نیست

 • Fereshteh Shakib می‌گوید:

  من این اظهار نظر خوشبینانه شما را می گذارم به حساب کم تجربگی و جوانی. آدم بعضی وقتها حالش خوب است و یک حرفهایی میزند. واقعیت اما چیزهای دیگری هستند که در این مقال نگنجند.

 • بهاره می‌گوید:

  این بسیار نظریه ی ساده انگارانه ای بود. شما دارید ترویج ایده ی کلیشه ای رو می کنید که می گه مرد اگه دست بزن داره، زن هم زبون دراز داره! و همین می شه مبنای توجیه حق کتک زدن زن توسط مرد.
  یک نگاهی به آمار خشونت خانگی و جنسیتی در دنیا، نه در همین ایران بندازید. و نگاهتون رو از یکی دو تا کیس اطرافتون کمی گسترش بدید و ببینید که اکثر زنان قربانی خشونت همان زن های ساده ای هستند که همه ی عمرشون رو برای حفظ زندگی با مهر و محبتی فداکاری کردند که جوابش مشت و لگد و اگر نه شکنجه و آزار روحی و روانی بوده.
  پی نوشت دومتون رو با اینحال دوست دارم. برای اینکه صادقانه واقفید به ظلمی که روا داشته می شه و به اینکه توصیه وارد نشدن هست و ترک کردن.

این چیست؟

شما در حال خواندن ریموت کنترل در جیب خودت است در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: