اگر می‌خواهید کله بریده وارد کشور کنید ، نامه‌تان باید شماره شده باشد

ژوئن 22, 2010 § 2 دیدگاه

 

پریویس آن بیگ‌اسلیپ:   قبلن خوانید که دوست من امیرحسین برای پایان‌نامه دکترای کشاورزی‌اش از یک دانشگاه آلمانی تقاضای 8 کیلو گلوتامین (‌مکمل غذای دامی) کرده‌ بود، شرکت آلمانی این مقدار را به رایگان برایش دی‌اچ‌ال می‌کند. محموله در گمرک فرودگاه امام می‌ماند. پس از طی مراحل طولانی اداری ( که هیچ‌کدامشان به تعین چیستی این پودر سفید رنگ ربطی نداشت) مدیر گمرک نامه‌ای می‌نویسد خطاب به سازمان دامپزشکی استان به ضمیمه نمونه‌ای از جنس و از آنها درباره ترخیص این محموله بخت‌برگشته استعلام می‌کند، و حالا ادامه ماجرا….

اول این که چیزی به اسم “سازمان دامپزشکی استان ” که خطاب نامه‌ است نداریم. یک سازمان دامپزشکی کشور داریم و یک اداره دامپزشکی استان. از ما انتظاری نمی‌رود اما  این البته باعث شرمساری باید باشد برای مدیر حوزه دو گمرک فرودگاه بین‌الملی که فرق اینها را نمی‌داند. همچنین این که  برای همچین مورد کوچکی نامه را نباید خطاب به مدیر کل یک اداره دیگر نوشت. به هر حال خوشبختانه امیرحسین محض اطمینان پیگیر اداره دامپزشکی استان شد و فهمید که کارش در سازمان دامپزشکی کشور راه می‌افتد. از آنجایی که از خواندن پست من دلش به درد آمد بلند شد وسط امتحاناتش آمد تهران. امروز صبح ساعت 6 رسید، خانه  ما سُک سُکی کرد  و ساعت 7 راه افتاد سمت فاطمی و سازمان مربوطه. ساعت 5 برمی‌گردد خانه، به درخواست من سیر اداری امروزش را می‌نویسد، با این توضیح که کارش هنوز راه نیفتاده است:

نکته‌ بامزه در سراسر داستان این است که اصلن کسی به فکر مهم‌ترین قسمت ماجرا نیست: آزمایش این پودر سفید رنگ داخل پلاستیک کثیف موم شده. مقداری زیادی از وقت امروز امیرحسین سر بهانه‌گیری معاونان و مدیران تلف شد. بهانه این که چرا معرفی‌نامه از طرف استاد دانشگاه فردوسی مشهد شماره‌ ندارد! ( این دقت نیست، قانون نیست، وقتی کسی حاضر نیست نمونه را آزمایش کند و نگرانی‌اش شماره نامه‌ است نشان می‌دهد ما بیماریم، بدجوری کارمان می‌لنگد)

مدیران سازمان دامپزشکی به استفاده تحقیقاتی شدن از این 8 کیلو مشکوک‌اند و ابرو کج می‌کنند. از امیر حسین می‌پرسم چه استفاده دیگری می‌شود از این کرد؟ می‌شود مثلن باهاش یک جور سلاح بیوتکنولوژی ساخت؟ اطمینان می‌دهد که چنین کاری نمی‌شود انجام داد. تنها کاری که می‌‌شود با این 8 کیلو کرد، فروشش در بازار آزاد است ( با فرض این که 8 کیلو را بشود در بازار آب کرد) روی محصول برچسب قیمت خورده: 1000 یورو!

حالا سازمان دامپزشکی کشور همه مدارک و معرفی‌نامه‌ها و پاراف‌ها و کاغذ‌ها را برای بررسی دقیق نگه داشته. اما اینجا جلوی چشم ما چیزی‌ست که از لحظه لاک‌ شدنش هنوز کسی حاضر نشده لاکش را باز کند. دیگر می‌خندیدم.

 

 

§ 2 پاسخ برای اگر می‌خواهید کله بریده وارد کشور کنید ، نامه‌تان باید شماره شده باشد

  • modir asabani می‌گوید:

    به نظام بوروکراتیک توهین نکن اینقدر .. هر چی داریم از همین بوروکراسی هست..اصلا اینکه اون ماده چی هست اهمیتی نداره مهم سیر دقیق اداریه که باید طی شه و مسئولان ما دارن خوب عمل میکنند.

  • Helia می‌گوید:

    وقتی که توی این جامعه چشم و گوشم را باز می کنم و به اطرافم بیشتر دقت می کنم، می بینم که اوضاع دارد خیلی غیر قابل تحمل می شود

این چیست؟

شما در حال خواندن اگر می‌خواهید کله بریده وارد کشور کنید ، نامه‌تان باید شماره شده باشد در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: