بعضی‌ها طاسش را دوست دارند!

مه 27, 2009 § 37 دیدگاه

چلچراغ / به تصویر این شخصیت‌ها نگاه کنید: علی شریعتی، دالایی لاما، میشل فوکو…چه وجه اشتراکی میانشان می‌بینید؟

کمی قبل‌تر، پیش از این که تیر و ترکه‌های شیوه زندگی ما طاسی را میان مردان جوان شایع کند، مو نشان قدرت بود. سامسون با نیرویی که از موهای بلندش نشات می‌گرفت درندگان و دشمن را می‌کوبید. موی بلند نشان خوی طبیعی/ حیوانی مردمان بود. «سر»ی که میان مو استتار شده باشد، انگار فکرهایش را پنهان می‌کند. مرموز  است. حرکت متناوب طره‌ها و جابجایی توده بی‌شکل مو، حس و حالی از تلون مزاج و دمدمی بودن در مخاطب برمی‌انگیزد. طبیعی،‌ دمدمی و رام‌نشده. شاید به همین دلیل است که امروز وقتی به موی بلند مردانه فکر می‌کنیم شمایل یک نوازنده راک در ذهنمان تداعی می‌شود. یک هنرمند آّشفته‌حال.
اما دقیقن به همین دلایل موی بلند شایسته یک لیدر اجتماعی نیست. لیدر نباید دمدمی به نظر برسد. یا وحشی و رام نشده.
نظامی‌ها – اغلب نقاط دنیا- موهایشان را کوتاه می‌کنند. بسیار کوتاه. تا نشان دهند پیرو تغیر و تلون طبیعی نیستند و سر در گرو نظمی ثابت و آهنین دارند. وقتی کسی قدم جلوتر می‌گذارد و سرش را می‌تراشد، نشان می‌دهد راه «طبیعی» را انتخاب نکرده. دل بریدن از زیبایی‌های مو و به کل تراشیدنش خبر از اعتقاد راسخ به مسیری جز مسیر رایج و روزمره می‌دهد.
مردم به ندرت حاضر می‌شوند از زیبایی مو دل بکنند و از تصور طاسی خود وحشت دارند. به همین دلیل مردان طاسی که بی‌واهمه و نگرانی در جمع‌ها حاضر می‌شوند گویی اعتماد به نفسی غیرعادی دارند.
طاسی ( فرقی نمی‌کند حاصل تیغ باشد یا کهولت یا هورمون) پیشانی را بلندتر جلوه می‌دهد. پیشانی محل قرار گرفتن چاکرای آجنا و جایگاه روشن‌بینی است. پیشانی وسیع‌تر می‌تواند چهره را متعالی‌تر نشان دهد. از طرفی پیشانی و جلوی سر حایل جسمانی مغز است. بنابراین در حالت نمادین هر چه پیشانی وسیع‌تر باشد نشان وسعت تفکر و ایده‌‌هاست.
شمایل طاس‌ها نسبتی با تلون مزاج ندارد. عنصری به نام مو مدام قرار نیست حالت چهره‌شان را متغیر کند. به همین دلیل قابل اعتماد‌تر به نظر می‌رسند. از طرفی بدون پوشش مو بر پیشانی/افکار، فرد طاس صادق‌تر به نظر می‌رسد. آنها چیزی برای پنهان کردن ندارند.
در همه انیمیشن‌های دنیا که قرار است یک نفر سمبلی از «انسانیت» باشد حتمن طاس است. مو عامل تفاوت انسان‌ها و  نشان فردیت آنهاست. طاس انگار کمتر درگیر فردیت/منیت است.شبیه انسان مثلی‌ست.به همه این دلایل طاسی موهبتی‌ست برای کسانی که درکش می‌کنند.

چهره دکتر شریعتی را تصور کنید با زلف‌های آشفته…

§ 37 پاسخ برای بعضی‌ها طاسش را دوست دارند!

 • فرزین می‌گوید:

  دقیقن همینیه که فرمودید یه نگاه به این لیست بنداز انیشتین ماندلا شاملو اوباما و …. اصلن تناسب مستقیمی بین طاسی و نبوغ هست مگه نه؟ ( البته احمدی نزاد فراموش نشه )

 • walker می‌گوید:

  ممکن است یکی دو مثال از انیمیشن ها بفرمایید ؟ ممنون.

  • خواب بزرگ می‌گوید:

   این انیمیشن‌هایی که می‌گویم چیزی شبیه اون بچه‌هه که دارد کنار خیابان درس می‌خواند است. کار آماتورهای ذوق‌زده و قاعدتن نمونه ویکی‌پسندی میانشان یادم نیست. سری به جشنواره انیمیشن بزنید سال آینده یا سینمای جوان و اینها به وفور آدمهای کچلی که قرار است نماد انسانیت باشند خواهید دید!

   • ن.شقایق می‌گوید:

    حق
    درود
    جالب بود.
    به ذهنم زد: شرک در مقابل آن شاهزاده بدجنس فوفول!

 • kafkamirza می‌گوید:

  آخرش هم اصلیشو چاپ نکردی تو ۴۰چراغ

 • رضا دوستدار می‌گوید:

  س سلام.با وبلاگتان تازه آشنا شده ام.به دنبال مطلبی راجع به نجف دریابندری میگشتم که به اینجا رسیدم.از نکاتی که راجع به ترجمه نوشته بودید فهمیدم بسیار نگاه تیز و دقیقی دارید.پست اخیرتان هم هوشمندانه و تامل برانگیز بود.با بهترین آرزوها.

 • Alireza می‌گوید:

  تحلیل جالبی بود و عکس هم کلی جالب تر !
  در ضمن شرط می بندم موقع نوشتن این مطلب حداقل یکبار به جان لاک فکر کردی !

   • ن.شقایق می‌گوید:

    حق / درود
    جالبه! این آدم (لاک) هرکاری بکنه آدم احساس اعتماد و آرامشش رو از دست نمی‌ده، در مقابل سایر و حتی جک که گاهی آدم رو نگران می‌کنن حتی اگر کاملا در جلد رهبر باشند.

 • هدایت عابدی جو می‌گوید:

  مطلب خیلی جالب, خوشمزه و پرمحتوایی بود که تیتر خوبی براش انتخاب نکردید.

  کمتر کسی به این موضوع فکر کرده بود

 • اشکان می‌گوید:

  من همیشه مطمئن بودم و با خواندن این نوشته‌ی شما مطمئن‌تر شدم که نگاه طاس‌ها به دنیا و نوع احساسات‌شان حتی با آدم‌های دیگر از زمین تا آسمان متفاوت است. اصلاً چرا راه دور و دیر برویم؟ یک لحظه تصور کنید طاس هستید و جریان سیال هوای آزاد روی پوست نرم کله‌ی شما در حال وزیدن است. متوجه می‌شوید که اصلاً آدم دیگری هستید.
  هنوز از خودم بدم نیومده اما مطمئنم اگر روزی از زندگی و افکارم ناراضی بودم و فکر می‌کردم دارم در روزمرگی غرق می‌شم احتمالاً(!) موهای نازنینم رو از ته می‌زنم.
  ممنون از نوشته‌های همیشه متفاوت‌ات!
  یا حق

 • عسل می‌گوید:

  سروش جان بابت زحمات مستمرت در 40 کلی ممنون!
  ممنون که 40چراغ دلمونو روشن نگه داشتی…

  تولدتم کلی مبارک…
  ایشالا در کنار مهرناز به بهترین ها برسی!

  بی ربط:کلیییییییییییییی پرونده ی کچلارو دوس داشتم…

  دستتون درد نکنه

 • مجتبی می‌گوید:

  سلام
  من فقط بگم که دعا میکنم هیچ وقط کچل نشم.چون از اینی که هستم زشت تر میشم.
  «مشغول دیدن برنامه جالب نوبت شما بی بی سی بودم با موضوع اختلاف نظر نسلها که بعد از صحبت تلفنی همزمان با یک مادر و دختر رفتن سراغ وبلاگ ها.3 تا 4 وبلاگ که درباره این موضوع نوشته بودن رو نشون داد و تحلیل کرد که یکیشون وبلاگ خواب بزرگ بود البته خواب بزرگ قبلی نمیدونم دیدی یا نه؟
  اینم یه هدیه برای این پست:
  کچل کچل کلاچه
  روغن کله پاچه
  کچل رفته به اردو برای نصف گردو
  گردو گیرش نیومد
  سر کچلش خون اومد

 • مجتبی می‌گوید:

  «هیچ وقت»
  مشکل تایپی بود نه سوادی…

 • هانی می‌گوید:

  هووم. بیخود نیست میگن کچلها خوش شانسن! بگو پیشونیشون بلنده!

 • نازلی ل.م می‌گوید:

  منم،که عاااااااااشششق ِ هر چی کچل م :دی البته نه همه ی همشون؛):دی

 • آریو می‌گوید:

  وووووووووووه! چه لعبتی شد:دی

 • فرهاد یلدا می‌گوید:

  کله تو قربون

 • حمید موذنی می‌گوید:

  سلام

  میر حسین موسوی کاندیدای عقل جمعی نیست بلکه متاثر از آبشخور پارادایم مرید مرادی جامعه ی ایرانی به این صفت بر خلاف خواست خود نائل شده.کاندیدای حزبی خروجی یک حزب است با برنامه هایی که حزب ارائه میکند اما اصلاح طلبان خود را به میر حسین چسبانده اند و او نیز خود را اصولگرای اصلاح طلب معرفی نموده است. برای تقویت فرهنگ تحزب باید به کروبی رای دادکه کاندید حزبی است نه میر حسین که به واسطه سفارش خاتمی اصلاح طلب شمرده شده است. میر حسین موسوی فریب سیاسی( دماگوژی ) است و قرار است در دوران اوباما و شرایط سخت کار برای بنیاد گرایان او با چهره ای قشنگتر مسیر احمدی نژاد را ادامه دهد. خود وی نیز اعتراف کرده من از لحاظ فکری با احمدی نژاد برابرم ولی عملم فرق میکند!.چگونه میشود یک سوسیالیست کاندید احزاب لیبرال شود و یک اصولگرا و محافظه کار پی گیر تغییر!؟ این اتفاقات تنها در ایران شکل میگیرد که دموکراسی به مردمسالاری دینی تبدیل میشود وجامعه مدنی به جامعه مدینه النبی!! کروبی هیچوقت گزینه ی من نبوده به جز در این انتخابات که برنامه های او در تقویت دموکراسی جامعه مدنی و در دفاع از دگراندیشان دانشجویان سیاسیون و زنان رقم خورده است . رقابت اصلی در این دوره رقابت فریب است و راستی و رقابت عقل مدرن و اجماع سنتی! رقابت هزینه دهندگان اصلاحات است با منتفعان آن! رقابت دموکراسی است با الیگارشی!
  خاتمی و وزرا و استانداران در یک سو هستند و دانشجویان و کتک خورده ها و زندان رفته ها در دیگر سو. دغدغه داران دموکراسی در یک طرفند و داعیه داران پستهای قبلی در دیگر سو. خاتمی و اصلاح طلبان تفسیری و حرف درمانی در یک طرفند و تحول خواهان و تغییر جویان در طرف دیگر. من به نظرم برنامه های کروبی همانهایی است که عبدالله نوری میگوید و گفته و برنامه های میر حسین مستقل همان است که حاکمیت میخواهد.

 • ناشناس می‌گوید:

  aghaye sorosh ki ro gol mizanid in matlab sansor shode bod dar 40 shariati ba mohaye parishan!!!!

 • okalyptus می‌گوید:

  aghaye sorosh ki ro gol mizanid in matlab sansor shode bod dar 40 shariati ba mohaye parishan!!!!

 • inkwell می‌گوید:

  ما باید چیکار کنیم کچل شیم ؟!

 • پرده پرنگار می‌گوید:

  در همه انیمیشن‌های دنیا که قرار است یک نفر سمبلی از “انسانیت” باشد حتمن طاس است. //// منظورت لکس لوثر سوپرمن که نیست؟ (: یا empty seven آفروسامورای؟ یا هومر سیمپسون خودمون؟ یا کینگ پین اسپایدر من / دردویل؟ یا ابولفضل

 • bita می‌گوید:

  salam
  سلام ک
  کلی گشتم تا پیدات کنم
  میدونم الان توی این گیرو دار مهلتی نداری تا بهم جواب بدی ولبی این چیزیه که مدت هاست ذهنم رو مشغول کرده.خواهش میکنم بهم جواب بده
  میدونم قضیه یبختک و این چیزا ر ومیدونی
  یه مدت بود دچار بختک!گرفتگی!!!!!!!!!!!شده بودم و وقتی دنبال دیللی علمیش گشتم فهمیدم میشه از این طریق از بدن جدا شد.
  ولی نتونستم تمام مراحلش رو طی کنم.همیشه وسط را ه خوابم می برد.میخواتسم بپپرسم میتونی بهم بگی لطفا که چطور میتونم روحم رو از بدن ام جدا کنم؟البته نمبخوام بگی برو خودتو بکش!

 • س. می‌گوید:

  بیگ اسلیپ عزیز
  لطفی کنید و این comments thread بلاگتان را deeper کنید، 3 تا کم است. می خواهیم پاسخ کامنت دیگری را بنویسیم، نمی شود. ممنون.

 • صامده بذرافشان می‌گوید:

  چرا برای پستهای جدیدت نمی شه نظر گذاشت؟

 • م.د می‌گوید:

  نه هر كه سر بتراشد قلندري داند …..ضمنا اين عكس باحال از شريعتي جون ميده واسه يه آگهي كاشت مو ..دمت گرم

این چیست؟

شما در حال خواندن بعضی‌ها طاسش را دوست دارند! در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: