کارت خبرنگاری چیست و چرا اصلن وجود خارجی ندارد؟

نوامبر 13, 2008 § 16 دیدگاه

 

“کارت خبرنگاری لطفن!”  9 سال است در موارد اضطراری مخاطب این درخواست مشروع و مضحک می‌شوم. چرا مضحک؟

  این نشان‌های پلیس فدرال امریکا را دیده‌اید در کیف‌های کوچک چرمی، که از پشت در به هر کس نشان می‌دهند حجت موجه می‌شود؟ بارها آرزو کردم یک نهادی برای هم‌صنفانم چنین چیزی درست کند.طبیعی است که یک کارت‌های استاندارد باید متحد‌الشکل باشند و به سختی قابل جعل. وقتی می‌گویند “لطفن کارت خبرنگاری” در دلم می‌گویم آخر بنده خدا تو مگر می‌دانی اصلن کارت خبرنگاری استاندارد چه شکلی‌ست که حالا می‌خواهی با دیدن کارت من قانع شوی؟!

مسئله اصلی این است که در ایران چیزی به نام کارت خبرنگاری وجود ندارد. چند جا هست که برای روزنامه‌نگاران و خبرنگاران کارت شناسایی صادر می‌کند:

اول محل کارشان. طبیعی است که با طیف متنوعی از کارتهای رنگارنگ در شکل‌ها و قطع‌های متفاوت روبروییم. هر جریده‌ای فارغ از این که روزنامه شرق است یا پیک‌زندان ممکن است برای اعضاء تحریریه‌اش، کارت شناسایی صادر کند. این طیف از کارتهای تحریریه اصلن نیاز به جعل ندارد، فردا برای خودم یک پرینت می‌گیرم و  عکسم را می‌چسبانم و امضا می‌کنم و پرس می‌کنم به اسم سردبیر هفته‌نامه ندای‌گرجستان!

دومین کارتی که در ایران صادر می‌شود کارت انجمن‌های صنفی است. اصلی‌ترین و مهم‌ترین این انجمن‌ها در ایران انجمن روزنامه‌نگاران ایران است. به لحاظ سازو کار صدور، باز این کارت از کارتهای تحریریه معتبرتر است. اما نه در مقام کارت خبرنگاری استاندارد مورد قبول نیروهای محترم انتظامی است و نه پیچیده و غیر قابل جعل.

کارت سوم را هم وزارت ارشاد می‌دهد. این کارت را تا کنون شخصن ندیده‌ام و باز طی این 9 سال نشنیده‌ام که کسی که کارت می‌خواهد به این کارت اشاره خاصی کند. اگر سازوکار تایید افراد مثل ماجرای توزیع هدیه رئیس‌جمهور باشد الان بچه‌های خدمات یکی از روزنامه‌های مشهور باید چندتایی از این کارت را در جیب داشته باشند!

پ.ن: این ماجرای کارت شناسایی کلن سرش درازتر از این‌هاست. همیشه در تلویزیون هشدار می‌دهد که کارت شناسایی مامورین آب و برق و انتظامی را چک کنید. تا حالا چند بار تصویر کارت استاندارد این مامورین را از تلویزیون دیده‌اید؟ این که یک نفر یک کارتی نشان داد که بالایش نوشته وزارت اطلاعات یا اداره آب و فاضلاب کفایت می‌کند؟ همه می‌دانند کارت پایان خدمت یا کارت ملی چه شکلی است. در ضمن می‌دانیم براحتی قابل جعل نیستند. چرا با وجود این همه پرونده ماموران تقلبی، کسی نمی‌گوید کارت ماموران اطلاعات یا نیروی انتظامی چه شکلی است؟

§ 16 پاسخ برای کارت خبرنگاری چیست و چرا اصلن وجود خارجی ندارد؟

 • نازلی ل.م می‌گوید:

  بعد ِخوندن این پست؛نمیدونم چرا یاد جناب هوتن ابولفتحی برای ما زنده شد.(هویجوری):))))هر جا هستن سرشون سلامت …

 • الف.میم می‌گوید:

  کارت وزیر را به کس کسونش نمی دن به همه کسونش نمی دن. با کارت وزیر ارشاد از سد بچه های همیشه در صحنه ی چک و خنثی راحت تر می شه رد شد. دیگه خوار مادر دوربین تو بیرون نمی آرن.

 • . می‌گوید:

  فکر کردی خیلی زیرکی که اسم وزارت اطلاعات رو کنار آب و فاضلاب می گذاری؟ ببینم چلچراغی هستی تو؟

  ————
  خواب بزرگ: زیرکی ؟! این دو نمونه از سازمانهای دولتی هستند که تلویزیون هشدار می‌دهد از مامورینش کارت شناسایی بخواهیم. حالا شما چطور اینقدر «زیرکانه» کشف کرده‌اید که من چلچراغی‌ام، در حالی که دهها بار در این مورد نوشته‌ام؟

 • سروش می‌گوید:

  1- واقعا هر چی میکشیم از دست این چلچراغی هاست
  2- اون کارت سوم که فرمودید هم یحتمل فقط برای همکاران کیهانی تون صادر میشه. احتمالا بعضی جاها هم فقط به دارندگان این کارت اجازه ی ورود میدن.
  🙂

 • سورئالیست می‌گوید:

  سروش‌جان این دوستان بالایی که کامنت گذاشتن گمونم سوراخ دعا را گم کردن! ربط این پست رو به چلچراغ و کیهان و اطلاعات و…نمی‌دونم !!

  ———
  خواب بزرگ : ولله چه عرض کنم!

 • عسل می‌گوید:

  این شب ها
  چشم های من خسته است
  گاهی اشک ، گاهی انتظار
  این سهم چشم های من است…

 • محمد می‌گوید:

  حالا دومی اگر منظورت بود می‌شد بهت حق داد. اما اون چیزی که اول داری می‌گی خب چیز ردیفی نیست.
  چون اینجوری که شما می گی می‌شه هر کس یه کارت خبرنگاری برای خودش دست‌وپا کنه و از سد سانسور بگذره.
  اما اگر قرار باشد وزارت مطبوعه‌ای همچین کارتی صادر کنه که خب اون وزارت ارشاده یحتمل و اینجوری دیگه هیشکی از هیچ واقعه‌ی حساسی عکسی نمی‌بینه. یعنی خفقانات عکاسی.
  حالا اینجوری که هست که بد نیست. شما برا خودت یه کارت می‌زنی، طرف هم که می‌پرسه نمی‌دونه که کارت خبرنگاری باید چطوری باشه، پس شما می‌تونی کارتو انجام بدی.
  مرد حسابی مریضی یا دنبال شر می‌گردی داری راهنمایی می‌کنی ملتو؟ (منظور دولت بود)

  ————–
  خواب بزرگ: نکته خوبی گفتی. قسمت بامزه اینجاست که آن ماموران دم در زمانی که از قیافه تو خوششان نیاید معمولن گیر می‌دهند که کارتت معتبر نیست، خودشان هم اغلب نمی‌دانند کارت معتبر و قانع‌کننده باید چه ظاهری داشته باشد. در ثانی هدیه خاتمی چیزی نبود که کسی حاضر باشد بخاطرش جنجال کند. اما اگر صحبت صدور کارت متحد‌الشکل حرفه‌ای و رسمی باشد، اصحاب رسانه آن‌قدر قدرت دارند که نگذارند پارتی‌بازی شود.

 • مسعود می‌گوید:

  آقا من یک هفته است که منتظرم چلچراغ برسه اینجا ولی هیچ خبری نیست… تا این که امروز یکی از لینک های هفتان رو دیدم با این عنوان که خاموشی چلچراغ، گفتم بپرسم جریان چیه؟؟ چلچراغ قرار نیست دیگه چاپ بشه؟

  ————
  خواب بزرگ: آن لینک یک خبر تکمیلی هم در پایینش داشت. چلچراغ بزودی روی دکه خواهد بود.

 • محمد می‌گوید:

  خب این‌که ماوران نمی‌دونن کارت معتبر چیه که خوبه. یعنی اگر کمی بلاغت داشته باشه یه خبرنگار زبل می‌تونه از این سد جغله بگذره.
  اون جریان هدیه‌ی خاتمی رو در جریانش نیستم.
  در مورد آخر هم، فکر کنم شما از خودت و اصحاب رسانه‌ای که قدرت دارند و پشت سرت هستن و می‌تونن برات پارتی‌بازی کنن خوشحالی.
  اما اینو یعنی نمی‌دونی که بعضی‌ها چنین پارتیایی ندارن اما ممکنه بتونن گزارش‌ها خوبی رو به عنوان یه خبرنگار بگیرن و یا در موقع خاص در مکان خاص قرار بگیرن و واقعه‌ی حساسی رو ثبت کنن که شما هدیه‌بگیران و پارتی‌بازان در حال هدیه گرفتن و پارتی بازی هستین در اون موقع.
  بهرحال از اینکه همه‌چیز مخصوصا خبرنگاری سازمانی بشه متنفرم. چون دقیقا همون چیزی می‌شه که حکومت می‌خواد حتی در مواقع پارتی‌بازی.
  اون‌جاهایی هم که مامور بخواد نزاره پای خبرنگاری باز بشه شما کارت هم داشته باشی اونجا پات باز نمی‌شه.
  پس لاجرم و در نتیجه تمام این جریان کارت بازی یک فرمول فرمالیته‌ست و شما هم دنبال کلاسشی. و یا شاید هم حق و حقوقی چیزی.
  در نهایت اینکه با موضعت اصلا موافق نیستم در قضاوت جمع. اما در قضاوت شخص خودت نظرم اینه که مطلب خوبی نوشتی و احتمالش هست که بتونی کارت خبرنگاری بگیری با این خودشیرینی و نوش‌جونت.

  ———-
  خواب بزرگ: 🙂

 • محمد می‌گوید:

  راستی از این‌کارت خوشم اومد که نظر بدون تایید منتشر می‌شه.
  برای همین رفتی تو لیست علاقه‌مندی‌هام.

 • سروش می‌گوید:

  سورئالیست جان ! ربط داره آقا ربط داره

 • مسلم ابراهیمی می‌گوید:

  ای خودفروش قلم بدست مزدور و نوکر استکبار جهانی
  😀
  شوخی کردم چند کامنت اول رو خوندم جو گیر شده ! قربانت

 • الاله می‌گوید:

  خب نمی شه انتظار داشت در این زمینه اقدامی صورت بگیره.اونم وقتی که پارسال یکی از وزرا خبرنگاران(که شغل عزیز و قابل احترامی دارند)به حشراتی موزی تشبیه می کنه…

 • […] عزیز هم می توانند زین پس این شناسنامه را به عنوان کارت خبرنگاری مورد استفاده قرار […]

 • kia می‌گوید:

  خيلي بي ربط بود

 • 1divaneh می‌گوید:

  سلام با اجازه از مطلب شما در مطبوعه الكترومغناطیسی خود استفاده كردیم … علی بیاگوی …Onvannews.com

این چیست؟

شما در حال خواندن کارت خبرنگاری چیست و چرا اصلن وجود خارجی ندارد؟ در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: