کاش می‌توانست

مارس 13, 2008 § 12 دیدگاه

بله بله.. هزار بار خوانده‌ایدش.یکبار دیگر هم بخوانید.این روزها زبان حال ما شده:

ای کاش می توانستم
_ يک لحظه می توانستم ای کاش _
بر شانه های خود بنشانم
اين خلق بی شمار را،
گرد حباب خاک بگردانم
تا با دو چشم خويش ببينند که خورشيد شان کجاست
و باورم کنند…

§ 12 پاسخ برای کاش می‌توانست

 • سرزمين رويايی می‌گوید:

  چه مثال بدی !
  شاملو از شنیدن اسم جمهوری اسلامی تنش کهیر می‌زد حالا شعرش را استفاده می‌کنی تا ما تو را باور کنیم حق با توست و در پای صندوق‌های جمهوری اسلامی حماسه‌سازی کنیم؟؟

  شبیه این کار را صدا و سیما هم می‌کند، روی شبانه‌ی شاملو با صدای فرهاد : کوچه‌ها تاریکن … عکس‌هایی از بوش و حزب الله و … نشان می‌دهد. این سو استفاده است.

 • پلنگ صورتی می‌گوید:

  سروش روحبخش گرامی:
  1. پای مطلب تفو! تفو! که چند وقت پیش نوشته بودی کامنتی نوشته بودم که پاسخ ندادی. اون مهم نیست؛ مهم اینه که با اتکا به مواردی که مطرح کرده بودم سعی کردی به یک سفسطه آشکار و عیان دست بزنی. فقط به یک موردش اشاره می کنم تا حساب کار دستت بیاد آقای دوم خردادی: در همه جای جهان اساس و میزان دموکراسی درصد مشارکت مردمه و بس. هیچ خزعبل و مزخرف روشنفکرانه و دوم خردادی دیگه ای اساسا به تخم دموکراسی هم حساب نمی شه (شرمنده از بابت صراحت کلام اما واسه رسوندن معنا لازمه) بنا بر این اگه تو و دوستانت عادت کردین که به مردم صرفا به عنوان صاحبان رای و گله موظف به دفاع از کشتی در هم شکسته و به گل نشسته اصلاحات نگاه کنین؛ این طرز نگاه اشتباه و آلوده متعلق به شماست نه هیچ کسی دیگه. در حقیقت درک شما از دموکراسی ایراد اساسی داره و به بیان ساده تر: دموکراسی رو اشتباه فهمیدین. فکر کردین دموکراسی همون مردم سالاری دینیه که سید خندان اختراع کرد.
  2. لطفا از شاملو مثال نیار چون یکی از بزرگ ترین منتقدین و مخالفین و معاندین (یعنی کسانی که در آرزوی براندازی جمهوری اسلامی بودن به معنای مطلق و دقیق کلمه) شاملوی کبیر بود که البته چوب این نگاهش به حکومت مردم سالاری دینی شما رو هم با خونه نشین شدن 3 دهه ای دید. لازم نیست برای اثبات حقانیت این جنبش انحرافی و شکست خورده از چنین مرد بزرگی نمونه بیارین. اگه راست می گین چرا به 3 بار تخریب آرامگاه شاملوی کبیر توسط اراذل و اوباش بسیجی اعتراض نکردین؟
  3. با کمال افتخار و میهن پرستی عرض می کنم: تفو بر هر آنکه ننگ شرکت در انتخابات رو بپذیره.
  4. لینکت رو حذف کردم. تو هم همین کار رو انجام بده؛ چون از آشنایی با یک مشت خائن به ایران؛ به میلیون ها مردم دربند ایران و به میلیون ها ایرانی بی گناهی که توسط دژخیمان اسلام ناب محمّدی کشته و آواره شدند بیزارم.

 • lady M می‌گوید:

  به پلنگ صورتی:
  بر خلاف ادعاهایتان ذاتا بنیادگرا هستین
  بحث کردن با بنیادگراها هم به دور از عقله(طبق همون مثال معروف که بعد از چند دقیقه خودت هم مثل طرف می شی)

 • lady M می‌گوید:

  به سرزمین رویائی که آبروی هر چی رویاست رو برده وبه پلنگ صورتی که نمی دونه صورتی رو با چه3ای می نویسن

  دریغ از این سطحی نگری که در حق شاملو روا می دارید

 • خواب بزرگ می‌گوید:

  به سرزمین رویایی:
  چه مقایسه بدی!
  چه حیف که سیاست ایجاد تنفرشان خوب جواب داده.
  دیروز عصر تلویزیون رو تصاویر کذایی حماسی داشت «تو فکر یک سقفم » رو نشون می‌داد.اول عصبانی شدم.بعد خنده‌ام گرفت.فکر کردم ببین اینها دقیقا نقاط ضعف ما رایاد گرفته‌اند.این به گند کشیدن جهان محبوب ما از سر بی ذوقی‌شان نیست.کاملا عامدانه است و احتمالا دارند موقع پخش این تصاویر روده‌بر می‌شوند.این سیاست بلع گفتمان طرف برای ناکارآمد کردن سخنان تازه‌اش هم چیز تازه‌ای در عالم سیاست نیست.اینها تازه یاد گرفته‌اند. وگرنه کیست که نداند واژه مردمسالاری دینی را حالا که سر کوی و برزن تو بوق می‌کنند اولین بار عبدالکریم سروشی گفت که سایه‌اش را با تیر می‌زنند.
  القصه رفیق رویایی لکنت گرفتم از مقایسه غریبت که میان ماه شما تا ماه گردون و الخ…چی باید بگم؟!

 • خواب بزرگ می‌گوید:

  و اما به پلنگ صورتی :
  1.من عضو هیچ حزب رسمی و غیر رسمی نیستم.پس این «دوستان » من را که به اتفاق داریم به بقیه به چشم گله نگاه می‌کنیم را بگو شاید الفتی میانمان شکل گرفت!
  2. جان من.من زیاد در مورد درکم از دموکراسی صحبتی نکردم که حالا اشکالاتش معلوم شود.ولی علی الحساب سری به ویکی‌پدیا بزنید.چن تا کتاب خوب بخوانید.از آنجایی که شما و «دوستانتان » کمی عجول هستید احتمالا حوصله نکنید «جامعه باز و دشمنان آن را» بخوانید.خوشبختانه اگر سر به میدان انقلاب بزنید کتابهای کوچک وساده‌تری هم پیدا می‌شود برای مطالعه.بعد همه این حرفها اگر در این زمینه سئوالی داشتید با کمال میل-اگر بدانم- پاسخ می‌دهم.
  3.اشاره به تعداد بارهایی که قبر شاملوی عزیز مورد تعدی واقع شد وسط این مطلب کمی بی ربط بود! هر چند راستش را بخواهی بابت این تعدی های بیشرمانه فقط افسوس خوردم به حال فاعلان امر.وگرنه گفته حضرتم در گوشم می‌پیچید که : «دریا به دهان سگ نیالاید و تنگ شکر به زحمت مگس بی قیمت نشود.»
  4.دیری نمی‌گذرد که حال کمال افتخار و میهن پرستی تان را خواهم پرسید.چه نسل بامزه‌ای شده‌اید شما : هر 3 سال یکبار به این نتیجه می‌رسید که «آن موقع» اشتباه کرده‌اید بعد در اولین فرصت مرتکب اشتباه بعدی می‌شوید!
  5.واحد خواب بزرگ مشت نیست نفر است!
  6. لینکت را می‌گذارم باشد.چون وقتی بزودی می‌خواهم حال کمال میهن پرستی‌ات را بپرسم باید کلی دنبالت بگردم.
  7.خو کرده‌اید و دیگر
  راهی به جز این تان نیست
  که از بد و خوب
  همچنان
  هر چیز را آیینه‌ئی کنید،‌
  تا با ملاک زیبایی‌ی صورت و معناتان
  گرد بر گرد خویش
  هر آن چه را که نه از شماست
  به حساب زشتی‌ها
  خطی بر جمعیت خاطر بتوان کشید و به اطمینان
  چرا که خو کرده‌اید و دیگر
  به جز این‌تان راهی نیست

 • آ می‌گوید:

  سير نمي‌شوم. چند هزار مرتبه حتا…

 • سرزمين رويايی می‌گوید:

  لیدی ام و خواب بزرگ نازنین:
  برای همین احساس می‌کنم کار تو شبیه صدا و سیما است.
  در ضمن برای همین از سیاسی نوشتن بدم می‌آید چون اینطور باید مقابل هم موضع بگیریم. و رویاهای همو مسخره کنیم. امیدوارم زودتر جمعه تموم بشه و بتونیم از بهار بنویسیم.
  واقعن پدر و مادر نداره …

 • خواب بزرگ می‌گوید:

  به سرزمین رویایی:
  اگر موضعی باشد چه خوب که صاف در چشم هم بگوییم.

  سیاست هم که خب گند است.اما نادیده گرفتنش هم متاسفانه ناممکن. جمعه تمام می‌شود بعد برمی‌گردیم سر «گلواژه‌های» خودمان!

 • پلنگ صورتی می‌گوید:

  آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند
  آیا شود که گوشه چشمی به ما کنند؟!
  دردم نهفته، به ز طبیبان مدعی!
  باشد که از خزانه غیبش دوا کنند
  1. این آخرین باریه که اینجا می نویسم. دلیلش چیزی نیست جز اینکه می بینم وقاحت عزیزان به حدیه که حتی با عیان شدن اشتباهشون هم سر به گریبان نمی برند… و البته از این وقاحت در عجبم.
  در تنگنای حیرتم از نخوت رقیب/یارب مباد آنکه گدا معتبر شود!
  2. به Lady M: اگه نمی نویسی دلیلش از شدت عظمت شخصیت و بزرگیت نیست؛ اون قدر حقیری که چیزی برای گفتن نداری. خیلی بزرگ تر از تو ها هم نتونستن در برابر مردم یاوه تازه ای رو کنند.
  3. به خواب بزرگ: الف) نیازی به عضویت نیست عزیز. نون مزدوری از کانال های غیر حزبی هم می رسه. ب) اتفاقا گمان می کنم که کتاب «جامعه باز و دشمنان آن» (نوشته کارل پوپر و ترجمه دکتر عزت الله فولادوند) بتونه دست سفسطه گرایان دوم خردادی رو خیلی بهتر رو کنه؛ و نشون بده که هر که دم از جامعه دموکراتیک زد لزوما به اون اعتقادی نداره ج) اوه از تاسف صحبت نکن که قلبم درد می گیره! شما که این قدر واسه رای جمع کردن به سگدو زدن و له له کردن افتادین چرا قدمی در راه حفاظت از آرامگاه اون بزرگ مرد برنداشتین؟
  د) نه؛ من یکی هرگز احساس پشیمانی نکردم. شناسنامه ام بر خلاف امثال تو و Lady M پاک پاکه و حتی یک بار هم به ننگ شرکت در انتخابات آلوده نشده. احساس می کنم راه درستی رو در پیش گرفتم که به لطف همین راه دست مشتی اراذل و اوباش دوم خردادی رو از حکومت کم کردیم و اراذل و اوباش دیگه ای به نام اصول گرایان رو سر کار آوردیم تا ماهیت کثیف این حکومت رو بهتر از شما به جهانیان نشون بدن
  ه) اتفاقا واحد شمارش شما مشته چون بویی از اصالت انسان نبردین و به دلیل گله ای زندگی کردن و گله ای بار اومدن به مردم هم گله ای نگاه می کنین
  و) باش تا صبح دولتت بدمد جناب روحبخش و Lady M هایی که حتی نمی دونید صورتی رو با ص می نویسن نه 3!
  ز) فلک به مردم نادان دهد زمام مراد/تو اهل دانش و فضلی، همین گناهت بس!

 • خواب بزرگ می‌گوید:

  به پلنگ صورتی:
  برادر جان اینجا نه چاله‌میدان است نه آن روزنامه صبح معروف.
  کامنتت را برای عبرت می‌گذارم بماند.
  مشاعره را هم هستم!

 • Bamdadi می‌گوید:

  خواب جان، دوست خوب! من که نگفتم بزن کل کامنت‌ها رو پاک کن! سه تا کامنت بود که اولی و دومی تکرار شده بودن. من گفتم سومی و اولی رو پاک کن و منظورم این بود که دومی رو نگه داری 🙂

  حالا اشکال نداره. دیگه یادم نیست دقیقا چی گفتم. ایشاالله دفعه بعد.

این چیست؟

شما در حال خواندن کاش می‌توانست در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: