و تو چه دانی که گرافیک نوول چیست؟

ژانویه 17, 2008 § 19 دیدگاه

توضیحاتی برای تازه واردها اگر تازه‌وارد نیستید می‌توانید این پارگراف را رج بزنید: گرافیک‌نوول یا رمان مصور شکل جدی و بزرگسالانه همان کمیک‌ است کمیک نه تنها ربطی به کمدی ندارد بلکه به بزرگمهر حسین‌پور هم مرتبط نیست.در ایران به ما به چیزی که فرنگی‌ها بهش می‌گویند کارتون می‌گوییم کاریکاتور.آن چیزی که بزرگمهر آخر چلچراغ می‌کشد کمیک استریپ است یا همان کاریکاتور دنباله‌دار.اما در دنیا هر وقت می‌گویند کمیک منظورشان چیزی شبیه سوپرمن و تن‌تن و اینهاست.حله؟

از کمیک خوشتان نمی‌آید؟ از سوپرمن و بتمن و اینجورچیزها خوشتان نمی‌آید؟ اهل فانتزی نیستید؟ اشکالی ندارد شما را به گرافیک‌نوول معرفی می‌کنم:

بسیاری از مورخان معتقدند که نام گرافیک‌نوول تنها برای جلب مشتریان از دست‌رفته کمیک ‌ – حدود دهه 70- به این شاخه از هنر اعطا شد. مهم نیست که آنها درست می‌گویند یه خیر. نکته مهم این است که این نام‌گذاری – به زعم ایشان تبلیغاتی- بعدها منجر به خلق آثاری شد که به کل از آثار معمول کمیک با موضوعات کمیک و مخاطبان کمیک متفاوت بودند.

گرافیک‌نوول‌ها مشخصاً برای خوانندگان بزرگسال‌تر طراحی می‌شدند و گاهی رفتن سراغ سوژه‌های جنسی ، خشن یا روانشناسی فهم آنها را برای مخاطبان متعارف کمیک‌های کلاسیک – که همان نوجوانان خیال‌پرداز فانتزی دوست باشند- صعب می‌کرد.

گرافیک‌نوول‌ها حتی در شکل و شمایل هم تفاوتهایی با کمیک کلاسیک دارند. رسم بر این است که ناشران معتبر کمیک چون دی‌سی‌کمیکس یا مارول محصولاتشان را بصورت هفتگی و در مجلداتی نازک با قیمت نازل عرضه‌ می‌کنند. این محصولات – که ممکن است از سری اسپایدرمن یا ایکس‌من یا بتمن و …- باشد معمولاً داستان‌های دنباله‌داری هستند که به نقطه انجام رسیدن هر داستان مستقل بین 4 تا 8 پارت طول می‌کشد.اما گرافیک‌نوول‌ها اغلب در همان نخستین چاپ به شکل مستقل و بصورت کتاب وارد بازار می‌شوند. تصویرسازی نشریات هفتگی کمیک -به علت سرعت کار- چندان مجالی برای کار آرتیستیک باقی نمی‌گذارد.این تصاویر بصورت خط تولید در کارگاههایی اتود زده می‌شوند ، بعد توسط کسان دیگری تکمیل و رنگ می‌شوند.به همین دلیل در نشریات کمیک کلاسیک به ندرت به تصویرسازی متفاوت یا پرجزئیات و خیره‌کننده خواهید رسید. حال آنکه تصویرهای گرافیک‌نوول‌ همپای قصه ، سر فرصت و به عنوان یک کار هنری دقیق پرداخت و اجرا می‌شود. به تعداد سبک‌های تصویرسازی متنوع است و فریم‌ها به قدر یک نقاشی خوب به لحاظ ابعاد گرافیکی و کمپوزسیون و اجرا حساب شده و جذاب است.

سوپرقهرمانان کمیک‌های کلاسیک ممکن است در گرافیک‌نوول‌های بزرگسالانه هم نقشی داشته باشند. شخصیت تخت بتمن حالا در گرافیک‌نوول تیمارستان آرخام بعد می‌گیرد و با تنهایی و جنون روبرو می‌شود.ژوکر دشمن قدیمی بتمن حالا به هیات یک روان‌پریش آنارشیست خوانندگان را با سئوالهایی فوکویی درباره نفس سلیم و زندان و دیوانگی روبرو می‌کند.

حالا لم بدهید و چپقتان را چاق کنید و در لذت کشف این چند گرافیک‌نوول بزرگ جهان سهیم شوید:

1. تیمارستان آرخام ( گرند موریسن / دیو مکین)

«آلیس گفت : اما من دلم نمی‌خواهد میان دیوانگان برم. گربه گفت : هه! کاری از دستت برنمی‌آيد؛ اینجا همه ما دیوانه‌ایم :من دیوانه‌ام، تو دیوانه‌ای …آلیس گفت : از کجا می‌دانی من دیوانه‌ام؟ گربه گفت : باید باشی …وگرنه اینجا نمی‌آمدی.»

کتاب با این جملات از آلیس در سرزمین عجایب آغاز می‌شود. تیمارستان آرخام به تصرف دیوانگان درآمده. ژوکر سردسته آنهاست. آنها بتمن را می‌خواهند. موازی با این ماجرا ما در حال مرور دفتر خاطرات آمادئوس آرخام بنیان‌گذار این تیمارستان نیز هستیم. دو داستان در نقطه‌ای با هم تلاقی می‌کنند و شوالیه سیاه طی مکاشفه‌ای می‌فهمند که چندان تفاوتی با دیوانگان آنجا ندارد. در این گرافیک‌نوول 128 صفحه‌ای رد پایی از یونگ، فرهنگ هیپی‌ها، روانی هیچکاک، فال تاروت، میشکل فوکو و دیدگاه‌های اسطوره‌شناسانه ژوزف کمبل به چشم می‌خورد. تصویرسازی غریب و یکه دیو مکین تیمارستان آرخام را به یکی از بهترین کتابهای سری بتمن تبدیل کرده.

تیمارستان آرخام را دانلود کنید

2. شهر گناه ( فرانک میلر )

خوشبختانه به همت اقتباس سینمایی رودروئیگز دیگر خیلی‌های شهر گناه فرانک میلر کبیر را می‌شناسند. گرافیک‌نوول نوآر 7 جلدی میلر سالهاست که در صدر بهترین‌های این حوزه جا دارد.

قصه‌های تلخ و خشن سیاه و سفید که با بهترین این مجموعه یعنی خداحافظی سخت آغاز می‌شود. مارو یکه بزن شرور ، معشوقه یک شبه‌اش را از دست می‌دهد و سر رشته انتقامش به عالی‌رتبه‌ترین مقامات شهر می‌رسد. در کتاب دوم بانویی که بخاطرش می‌کشند دات عکاس اخراج شده تایمز تبدیل به جاسوسی مزدور شده و حالا با تماس دوست دختر سابقش باید با گذشته خود روبرو شود. جملات منقطع و تاثیرگذار کتاب یادآور دشیل همت و ریموند چندلر است. داستان می‌نیمال و پر راز آن با بهترین‌های کارور پهلو می‌زند. کتاب سوم یا کشتن چاق گنده ماجرای همدستی دات با روسپیانی است که می‌خواهند از استقلالشان دفاع کنند. روسپیانی که در مقابل دشمنان وحشی‌شان معصوم‌ترین و اخلاقی‌ترین شهروندان محسوب می شوند.جذابیت کتاب معرفی یکی از شخصیت‌های فرعی به نام می‌هو است.زنی آشنا به فنون رزمی و پرتاب چاقو.بسیاری از خوانندگان کتاب کشتن چاق گنده را به خاطر وفور اکشن و کم شدن جملات نغز آدمها از ضعیف‌ترین آثار میلر می‌دانند. اما میلر با کتاب چهارم یعنی حرومزاده زرد دوباره به اوج خود برمی‌گردد. دک پلیسی در آستانه بازنشستگی می‌خواهد همچنان در این شهر کثافت سالم و پاک بماند.او باید بهای متفاوت بودنش را بپردازد. حرومزاده زرد یکی از قوی‌ترین و پخته‌ترین کتابهای شهر گناه است. پایان کتاب شوکه کننده و شخصیت دک از بیادماندنی ترین شخصیت های مجموعه است. در سرپوش خانوادگی – کتاب پنجم – دوباره همراه دات به گوشه‌کنار شهر فاسد سرک می‌کشیم تا داستانهای ناگفته‌ای از قصه‌های قبلی را بشنویم. می‌هو همچنان همراه دات حضور دارد. میلر در booz,broadz & bullets با به رخ کشیدن توانایی‌هایش در مقام قصه‌نویس همه را شگفت‌زده می‌کنند.کتاب ششم تشکیل شده از 11 قصه به هم تنیده از شهر گناه . حسن ختام شهر گناه کتاب جهنم و بازگشت است. اثر پرحجمی که علی‌رغم طراحی‌های چشمگیر نشان می‌دهد میلر نمی‌تواند راحت از این مجموعه دست بکشد و ابایی ندارد که این بار انگ پرگویی به او بزنند.قصه حول شخصیت تازه‌ای است به نام والاس که باید زنی زیبا را نجات دهد.

خداحافظی سخت را دانلود کنید /بانویی که بخاطرش می‌کشند را دانلود کنید + دانلود با ترجمه فارسی/ ‌کشتن چاق گنده را دانلود کنید /حرومزاده زرد را دانلود کنید/ ‌سرپوش خانوادگی را دانلود کنید/ ‌booz,broadz & bullets : دانلود قسمت اول / دانلود قسمت دوم/دانلود قسمت سوم / دانلود قسمت چهارم/دانلود قسمت پنجم/دانلود قسمت ششم /جهنم و بازگشت را دانلود کنید

3. 30 روز از شب ( استیو نیلز/بن تمپل اسمیت)

شهری قطبی در آغاز غروب 30 روزه خورشید است. با آغاز شب یک‌ماهه اتفاقات عجیبی به وقوع می‌پیوندند :خون‌آشام‌ها قصد تصرف شهر را دارند.

گرافیک‌نوول تحسین شده استیو نیلز اولین بار سال 2002 منتشر شد. تصویرسازی‌های رویاگون تمپل‌اسمیت کتاب را از همان ابتدا از دیگر نمونه‌ها متفاوت می‌کرد. 30 روز از شب توانست با خودداری آگاهانه از رفتن به سمت اکشن‌های بازاری میان خون و تاریکی و وحشت یک خط داستانی ظریف عاشقانه را بپروراند که فصل نهایی کتاب را نزد خوانندگانش به یاد ماندنی کرد. قرار نبود دنباله‌ای داشته باشد اما استقبال از کتاب حدود 12 دنباله دیگر به ارمغان داشت. اقتباس سینمایی که مدتها همه منتظرش بودند هر چند در هفته‌های اول در صدر جدول فروش بود اما انتظار خوانندگان کتاب را برآورده نکرد.

سی روز از شب بخش اول را دانلود کنید + دانلود ترجمه فارسی بخش اول/ ‌‌سی روز از شب بخش دوم را دانلود کنید/ ‌سی روز از شب بخش سوم را دانلود کنید

دنباله‌ها :

Dark Days قسمت اول را دانلود کنید ‌ /Dark Days قسمت دوم را دانلود کنید /‌ ‌Dark Days قسمت سوم را دانلود کنید /‌Dark Days قسمت چهارم را دانلود کنید ‌/ Dark Days قسمت پنجم را دانلود کنید /‌ ‌Dark Days قسمت ششم را دانلود کنید

Annual 2004 را دانلود کنید

Return to Barrow قسمت اول را دانلود کنید ‌/ ‌ Return to Barrow قسمت دوم را دانلود کنید/ ‌Return to Barrow قسمت سوم را دانلود کنید ‌ /‌ Return to Barrow قسمت چهارم را دانلود کنید /‌ Return to Barrow قسمت پنجم را دانلود کنید /‌ Return to Barrow قسمت ششم را دانلود کنید

Bloodsucker Tales قسمت اول را دانلود کنید ‌/ ‌ BloodsuckerTales قسمت دوم را دانلود کنید ‌ /‌ Bloodsucker Tales قسمت سوم را دانلود کنید ‌ /‌ Bloodsucker Tales قسمت چهارم را دانلود کنید /‌ Bloodsucker Tales قسمت پنجم را دانلود کنید ‌/ Bloodsucker Tales قسمت ششم را دانلود کنید ‌/ Bloodsucker Tales قسمت هفتم را دانلود کنید /‌ Bloodsucker Tales قسمت هشتم را دانلود کنید

Annual 2005 را دانلود کنید

Dead Spaceقسمت اول را دانلود کنید /‌ Dead Spaceقسمت دوم را دانلود کنید ‌ /‌ Dead Space قسمت سوم را دانلود کنید

Spreading the Disease قسمت اول را دانلود کنید ‌/ ‌ Spreading the Disease قسمت دوم را دانلود کنید ‌ /‌ Spreading the Disease قسمت سوم را دانلود کنید ‌ ‌/ Spreading the Diseaseقسمت چهارم را دانلود کنید /‌ Spreading the Disease قسمت پنجم را دانلود کنید

Eben & Stella قسمت اول را دانلود کنید ‌ ‌‌/ ‌ Eben & Stellaقسمت دوم را دانلود کنید

Red Snowقسمت اول را دانلود کنید ‌ ‌/ Red Snowقسمت دوم را دانلود کنید ‌/ ‌Red Snow قسمت سوم را دانلود کنید

4. از جهنم ( آلن مور / ادی کمپبل )

گرافیک‌نوول پر و پیمان آلن مور حالا دیگر یک اثر کلاسیک محسوب می‌شود. ماجرایی پیچیده و جنایی درباره جک قصاب.همان قاتل زنجیره‌ای که لندن اواخر قرن نوزده را در وحشت فرو برد. آلن مور بعد تحقیقات طولانی درباره این قاتل تاریخی تخیل را با اسناد در هم آمیخت و از جهنم را خلق کرد. کتاب او از بدو انتشار علاقه بسیاری از سینماگران را جلب کرده بود.سرانجام قرعه فال به نام آلبرت و آلن هاگز افتاد و سال 2001 نسخه سینمایی بی‌رمق از جهنم با بازی جانی دپ اکران شد.

از جهنم بخش اول را دانلود کنید/ بخش دوم / بخش سوم

.

.

.

5. نگهبانان ( آلن مور/دیو گبانز)

رک اینجا

نگهبانان بخش اول را دانلود کنید/ بخش دوم / بخش سوم / بخش چهارم / بخش پنجم / بخش ششم / بخش هفتم / بخش هشتم / بخش نهم / بخش دهم / بخش یازدهم / ‌ بخش دوازدهم


6. بازگشت شوالیه سیاه ( فرانک میلر)

ده سال از مرگ رابین می‌گذرد. در غیاب سوپرقهرمانان گاتهام سیتی به اتوپیای تبهکاران بدل شده.بروس وین 55 ساله سوگوار بازمی‌گردد تا در کسوت شوالیه سیاه با دشمنان قدیمی روبرو شود. طراحی‌های خاص میلر و بتمن منزوی و مالیخولیایی‌اش کتاب را به یکی از بهترین‌های مجموعه بتمن تبدیل کرده است. نمونه باشکوهی از گرافیک‌نوول‌های بتمن با ادای دینی به شخصیت اولیه او.

بازگشت شوالیه سیاه را دانلود کنید

.

.

.

این قصه ادامه خواهد داشت.

کمیک‌های فوق را می‌توانید از کمیک‌شاپ نیز بخرید!

§ 19 پاسخ برای و تو چه دانی که گرافیک نوول چیست؟

 • شیزوفرنی تنها می‌گوید:

  اي خواب بزرگ متاثر گشتيم كه فرصت كم بود و يگانه و ….
  نه ببخشيد.همان كم بود.
  اميد است لينكها براي قسمتهاي بعدي به كار بيايد.
  چه كنيم كه نوستالژياي كودكي رهايمان نمي كند از اسپايدرمن و تن تن و كمي و فقط كمي آستريكس.به اميد روزي كه هر ايراني يك كميك خوان باشد!!!

 • سعیدیوس می‌گوید:

  هااااا. چه عالی. کاش فقط یه معرفی‌اَکی هم می‌زاشتی تنگش. مثلن اون مقاله‌های لیدی‌تان را. باس برم از آرشیو آفت‌زده‌ی چلچراغ‌ام درش بیارم. چون بادم رفته به کل این سوپرمن و بدمن و اینا کی بودن!! جدی.
  فقط فان‌توماس رو یادمه. چون همین تازگیا کورتاثاری‌ش رو خوانیدم.
  چه کار ِ کارستانی برای این دانلودها. ایوول.
  حسن کچل هم کمیکه؟!!

 • زهرا می‌گوید:

  من هیچ تصوری نداشتم از گرافیک‌ نوول قبل از خواندن این پست. حالا کَمَکی دارم.
  وقت گذاشتید واقعن. ممنون.

 • م.ایلنان می‌گوید:

  کشتی ما را بخدا تو بشر.بدبختی این است که می شود کامنت ها را خصوصی فرستاد و توی این یخبندان کی می تواند برود طرف جی میل با آن معطلی هایش.بدبختی یکی دوتا نیست که!

 • پدرام می‌گوید:

  ای ول … خوب بود خیلی

 • PAPILLION می‌گوید:

  سلام.می دونی که حجم هر فایل زیاده و خیلی ها از جمله خودم نمی تونن دانلود کنن.به نظرت راهی هست که بتونین کتاب ها رو به صورت CD های سفارشی توزیع کنین؟

 • surrealist می‌گوید:

  سلام. یک دوست یک دی‌ویدی از این کمیک استریپ‌هاو نوول ‌ها داشت پر از این کتاب‌ها. من علاقه‌ای ندارم چون به این موضوع اما خوب برای منچندتایی از این‌ها را زریخت. ای ندوست که حالا خدایش بیامرزد در سفری دور و دراز است من لیست کتاب‌هایی که خودم دارم رو میذارم. اگه خواستی بگو بهت بدم.حالااون دی‌وید‌دی مملو از کتاب را هم بگیرمم خدمتتات تقدیم میکنم.
  Black.Panther.Vol.4.No.5.Aug.2005.Comic.eBook-iNTENSiTY
  Captain.America.Vol.5.No.7.Jul.2005.Comic.eBook-iNTENSiTY
  Catwoman.Vol.2.No.44.Aug.2005.Comic.eBook-iNTENSiTY
  Conan.Vol.1.No.17.Jun.2005.Comic.eBook-aAF
  Daredevil.Redemption.Limited.Series.Vol.1.No.5.Jul.2005.Comic.eBook-iNTENSiTY
  Doom.Patrol.Vol.4.No.13.Jul.2005.Comic.eBook-iNTENSiTY
  Spider.Man.Human.Torch.Limited.Series.Vol.1.No.5.Jul.2005.Comic.eBook-aAF
  The.Flash.Vol.2.No.223.Aug.2005.Comic.eBook-aAF
  The.Pulse.Vol.1.No.9.Jul.2005.Comic.eBook-aAF
  Persepolice Book(complete version)+english

 • مزدک می‌گوید:

  سلام. به نظرم خیلی جالب بود و این یک امکان است که باید استفاده شود. ممکن است در ابتدا بسیاری در مقابل آن جبهه بگیرند و بگویند این کار داستان را به اغما می برد اما این کار در عرصه ی شعر به اشکال مختلف شده است از شعرتوگراف گرفته تا شعر دیجیتالی یا همین کانکریتی که عباس خان صفاری در دوربین قدیمی انجام داده اند و البته در کارهای دیگران نیز به شکلی نمود داشته است.

 • مانا می‌گوید:

  آقا می دونستی اکثر این لینک های دانلودی که دادی اکسپایر شده؟؟؟

 • خواب بزرگ می‌گوید:

  به مانا: راستش نه! چون خودم نمی تونم دانلود کنم.اگر فرصت کنی یک گزارش از لینکهای شکسته بگی تا دنبال لینک های تازه باشم همه مان را خوشحال خواهی کرد…باقی دوستان هم همینطور

 • وبگرد می‌گوید:

  آقا با چه نرم افزاری میشه دید و خوند این ها را؟
  با پسوند .cbr

 • خواب بزرگ می‌گوید:

  به وبگرد: اینجا مفصل توضیح دادم

 • postplay می‌گوید:

  ای سروش روحبخش
  دیوانه کردی ما را….
  از به اشتراک گذاشتن سخاوتمندانه ی این لینکها که ما را در این روزهای سرد تکراری لعنتی به گنجینه قدیمی محبومان رهنمون ساخت، از طرف همه ی کمیک بازان صمیمانه تشکر می کنم….
  این پست حقیقتا سروش روحبخشی! بود.

 • فرهاد می‌گوید:

  آقا روح‌بخش معرفی ِ بی‌نقصی بود! کلاً خیلی چسبید و دست شما درد نکنه!

 • […] ماجرای شوالیه‌تاریک در آستانه 50 سالگی. زمانی که مدتهاست لباس بتمن را نپوشیده و گوردون تنها و تلخ‌اندیش آرزوی بازگشت او را دارد. این گرافیک‌نوول باشکوه که اولین بار در 1986 منتشر شد فرانک میلر جوان را به اوج شهرت رساند. جیسون تاد (رابین 2) 6 سال پیش مرده بود و بسیاری از طرفداران بتمن به ادامه موفقی از این کاراکتر امیدوار نبودند. میلر 16 سال بعد ادامه داستان را در “بتمن مجدداً ضربه می‌زند ” یا DK2 نوشت که هیچ‌گاه توفیق اثر جریان‌ساز اولی را نداشت.( و نک اینجا) […]

 • کمیک شاپ می‌گوید:

  […] و تو چه دانی که گرافیک‌نوول چیست! برچسب ها: فروش کمیک, کمیک‌شاپ, گرافیک‌نوول ارسال شده توسط comicshop در ۱۱:۵۵ ق.ظ   کمیک‌شاپ   پیوند پایدار   […]

 • تیتر:پنجه ای نیمای شعر نگاره ای می‌گوید:

  لطفا با جستجو در گوگل سری به شعرتوگراف و شعر دیجیتالی علیرضا پنجه ای بزنید یا عشق اول پیامبر کوچک و شب هیچ وقت نمی خوابد را بخوانید پنجه ای نوشته از سال 72 این کارها را شروع کرده شعر مربع او چند صدایی ست و خواننده خود به دلخواه خوانش خود را انتخاب میکند با مقایسه انواع خوانش شعر. در وسط چین شعر بر خلاف باباچاهی ابتر نمیماند بلکه فرم وسط چین امکان خوانشهای جدید ایجاد میکند احیای قالب معما نیز از مزیتهای آرکائیک شعری پنجه ای ست او را باور کرده ام شما هم امتحان کنید. او را میتوان نیمای انواع شعر نگاره ای معرفی کرد.

 • ناشناس می‌گوید:

  متشکریم

 • […] کمیک‌شاپ کجاست بروید این را بخوانید. اگر نمی‌دانید کمیک چیست بروید این یکی را ببینید. اگر نمی‌دانید معنی […]

این چیست؟

شما در حال خواندن و تو چه دانی که گرافیک نوول چیست؟ در خواب بزرگ هستید.

فرا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: